reklamı kapat

Rus İş Adamı Kripto Madenciliği İçin Santral Satın Aldı

16 Ocak 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Çin, sunduğu ucuz enerji tarifelerinden dolayı uzunca bir süredir kripto para madenciliğine ev sahipliği yaptı ve büyük madencilik işletmeleri, tesislerini Çin’deki elektrik santrallerinin yakınında açtılar.

Ancak durum biraz değişiyor ve bu sefer oklar Rusya’yı gösteriyor. Çoğu haber ajansı tarafından doğrulanan bilgilere göre Rusya’da bulunan yatırımcılardan birisi kripto para madencilik faaliyetleri için elektrik santrali satın aldı.

Ünlü haber ajansı RT tarafından doğrulanan bilgilere göre Rus iş adamı Aleksey Kolesnik, gelecekte gerçekleştirmeyi düşündüğü kripto para madenciliği faaliyetleri için iki elektrik santrali satın aldığını doğruladı. Satın alınan iki santral, Moskova’nın 1200 km doğusunda bulunan iki bölge olan Perm’de ve Udmurtia’da bulunuyor. Ayrıca bu iki santralin bir veri merkezi ve madencilik işletmesi olmaya elverişli şekilde yeniden tasarlanacakları da ifade edildi.

Kolesnik iki elektrik santrali için 3 milyon dolar civarında ödeme yaptı. Buna rağmen Kolesnik’in gelecekte kripto para madenciliği uygulamalarına başlayıp başlamayacağının belirsiz olduğu kaydedildi. Projenin güvenirliği ve geleceği tamamen, ülkedeki kripto paralar hakkındaki görüşlerini bir hayli geliştiren, Rusya Devleti’nin ellerinde bulunuyor.

Rusya ve kripto paralar

Geçtiğimiz haftalarda Rusya Ekonomi Bakanlığı, ülkedeki düzenlenmiş borsalarda kripto para işlemlerinin yasallaştırılmasına yönelik bir yasa tasarısını resmi bir şekilde bildirmişti. Bu gelişmeler; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından ileri sürülen ve BRICS ile EEU (Avrasya Ekonomik Birliği) tarafından benimsenmesi hedeflenen, bir “çok uluslu kripto para fikrinin” ortaya çıkmasından sonra gerçekleşti.

Rusya’nın bu yılın Temmuz ayına kadar ülkedeki kripto para işlemlerini yasallaştırması ve düzenlemesi bekleniyor. Ayrıca madencilik faaliyetleri ve kripto para işlemleri vergilendirilecek.

Rusya geçtiğimiz yıl, ülkedeki kripto para kullanımına yönelik resmi bir düzenleme oluşturma çalışmalarına başlamak için hiç zaman kaybetmedi. Madenciler ve kripto para işlemcileri kendi işleriyle ilgilenirlerken devlet; özellikle bitcoin’in sahip olduğu değerin hızla artmasından sonra, geçen on iki ay boyunca gelişmeleri yakından takip etti.

Tüm bu gerçekleri göz önünde bulundurduğumuzda daha büyük madencilik işletmelerinin Rusya sınırları içerisinde yaygın hale geldiğini görmek bizleri şaşırtmayacaktır. Çinli yetkililerin katı politikalarından dolayı bazı madencilik işletmelerinin kapanması bu duruma katkı sağlıyor. Kripto para piyasaları büyümesine devam ettikçe, kripto para madenciliğine olan talebin de artmaya devam ettiğini görüyoruz.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.