X


Roger Ver İle Charlie Lee Arasında “Bitcoin Değeri” Tartışması

Roger Ver ile Charlie Lee Bitcoin hakkında sıkı bir tartışmaya girdi.
21:00
6 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bitcoin.com’un CEO’su ve ateşli bir Bitcoin Cash savunucusu Roger Ver ile Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee Bitcoin hakkında sıkı bir tartışmaya girdi.

Tartışma Lee’nin Bitcoin’e gerçek değer kazandıran dört önemli özellikten bahsetmesiyle başladı: Sansüre karşı direnç, işlemlerin değiştirilememesi, üretim masrafı ve sabit para kaynağı. Lee şu sözleri sarf etti:

Harcamada engellerle karşılaşmayan, işlemleri geri çevrilemeyen veya geri alınamayan, sahtesi yapılamayan ve devalüasyona uğramayan yeni bir para formunuz var. Bitcoin’in bu dört özelliği onu çok kıymetli yapıyor.

Ancak Roger, Lee ile aynı fikirde değil. “Gerçek değer diye bir şey yoktur, değer bir eşyanın sahibi tarafından biçilir, eşyanın kendisinde değildir.” yorumunu yapan Ver üretim masrafının değerle hiçbir alakası olmadığını savundu. Ver:

Eğer gidip bir saat boyunca çamur turtası yaparsam sırf ona bir saat harcadım diye çamur turtası değerli olmaz. Veya bir saatimi elma turtası yapmaya harcadığımda elma turtası harcadığım süre için değil, insanlar onu sevdiği için değerlidir ve insanlar çamur turtasını sevmez. Yani ister elma turtasına ister çamur turtasına bir saat harcayayım; elma turtasının bir değeri vardır, ama çamur turtasının yoktur.

Roger Ver Bitcoin’in üretim masrafından ziyade kısıtlı kaynaktan dolayı değerli olduğunu ileri sürdü. Tartışma, ikilinin gerçek değerin tanımı hakkında fikir belirtmesiyle sonlandı. Roger’a göre Charlie’nin Bitcoin ekonomisi hakkında görüşleri tamamen hatalı.

Kaynak:ambcrypto.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar