X


Robinhood, Banka Olma Başvurusunu Geri Çekti

Robinhood bir banka gibi hizmet vermeyi planlıyordu. Ancak bu konuda geri adım atılmış görünüyor...
12:00
29 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Robinhood geçtiğimiz günlerde bir banka olmayı planladığını açıklamıştı. Ancak ünlü kripto girişimi bu planlarını değiştirmiş görünüyor. Komisyonsuz hisse senedi ve kripto para birimi alım satım işleminin öncülerinden Robinhood, 27 Kasım’da banka olmak ile ilgili yaptığı başvuruyu geri çekti.

Başvuru Geri Çekildi

7.6 milyar dolarlık bir değere sahip olan Robinhood, 2013’te komisyonsuz işlemlerle genel kanıyı sarsan yeni bir dönem başlattı. Bu durum Fidelity ve Charles Schwab gibi aracı kurumların ücretlerini düşürmelerini sağlayarak büyük bir etki yarattı.

Ancak Robinhood’un başvurusunu geri çekmesi ile fintech girişimlerinin dünya bankacılık sistemini kökten değiştirme düşüncelerinin sanıldığı kadar kolay olmadığını ortaya çıkardı.

Jack Dorsey’in Square girişimi ve sadece mobil bankacılık girişimi Varo Money de dahil olmak üzere birçok genç şirket, banka olarak işlem yapmalarını hızlı bir şekilde ve pozitif yönde etkileyecek olan özel bir banka sözleşmesine güveniyordu.

Ancak bahsi geçen bankacılık planları, New York federal bölge mahkemesinin Para Birimi Denetleme Bürosu’nun bu tür lisansları şirketlere verme yetkisine sahip olmadığına karar vermesiyle suya düşmüş oldu.

Ürün Planları Etkilenmeyecek

Konuyla aşina bir kaynağın CNBC’ye yaptığı açıklamalara göre Robinhood’un başvurusunun geri çekilmesi tamamen şirketin kendi kararıyla atılmış bir adım ve bu durum şirketin ürün planlarını etkilemeyecek. Konuyla ilgili açıklamalar yapan kaynak şu ifadeleri kullandı:

Robinhood, finansal sisteme katılımın artmasına ve sektörün herkese daha iyi hizmet vermesini sağlamaya odaklanmaya devam edecek… Bu süreçte birlikte çalıştığımız tüm tarafların çabalarını ve işbirliğini takdir ediyoruz.

Ancak CNBC’ye göre, şirket daha pragmatik bir yaklaşım benimsemiş olsaydı işler farklı şekilde sonuçlanabilirdi. CNBC’nin açıklamalarında Robinhood’un %3 faiz oranlı (genel olarak çok fazla) bir çek ve tasarruf hesabı açma planlarını yanlış yönettiği belirtildi.

Bunların yanında Robinhood Mayıs ayında yaptığı açıklamalarda New York içerisinde 7 kripto para birimini daha desteklemeye başladığını belirtmişti.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar