X


Ripple Yetkilisi: Asya’da Talep Artıyor

Bir Ripple yetkilisi Asya pazarı ve Ripple hakkında konuştu.
20:00
1 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Cuma günü Londra’da düzenlenen bir Blockchain toplantısında Ripple’ın Avrupa’daki düzenleyicilerle ilişkiler sorumlusu Dan Morgan değerlendirmelerde bulundu.

Soru-cevap bölümünde Dan’e Ripple’ın Avrupa dışındaki pazarda bulunan ülkelerle alakalı düzenlemelerde ne durumda olduğu ve Asya ve Latin Amerika’da varlığı hissedilen Ripple’ın çalışmaları soruldu. Dan şöyle yanıtladı:

Yeterince güçlendiğimizi henüz söylemek zor ancak Asya pazarını oldukça istekli buluyoruz. Söz konusu talep ve para havalesi talebi olunca Asya’nın genel iştahının yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle bankaların fazla maliyetli olduğundan bahsediliyor… Likidite açısından bakılırsa dijital varlıklarımızın Asya’dan biraz uzakta olduğunu biliyorum. Düzenleme kesinliği şu anda 3. planda. Söylediğim gibi paralar bizden biraz uzakta, örneğin Tayland, ve tabii ki Japonya’da önemli adımlar atılmış durumda. Yani Ripple’ın bu anlamda düşünmesi gerektiğini söylemekte haklısınız, Tayland’da şimdiden bazı bankalar dijital varlıklar hakkında düzenleyicilerle anlaşma sağlamak üzere.

Ripple tarafından 28 Eylül tarihli Asya pazarı hakkında yapılan duyuruda şunlar ifade edildi:

Yeterince verimli olmayan küresel likidite sınır ötesi ödeme hizmeti sağlayan herkes için büyük bir sorun. Ancak Asya özelinde konuşursak bu sorun daha da öne çıkıyor, bankalar yeterli hizmeti sağlayamıyorlar. Sonuç olarak bu bölgede bulunan bankalara gönderim maliyetli düşük ve yüksek verimli olmuyor. Sınır ötesi ödemelerinin yeterince gelişmemiş olması bu işi yapmanın çok pahalı olmasından kaynaklanıyor. Komşu ülkeler bile para gönderimi sağlamak için paralarını önce Amerikan Doları’na dönüştürmeleri gerekiyor. Gönderilen noktada aynı şekilde tekrardan bir dönüştürme gerekiyor. İşlemlerin bu şekilde ilerlemesi yük olabiliyor.

Ripple Asya pazarına girebilmek adına Siam Commercial Bank (SCB) ile anlaşma imzaladı. SCB RippleNet’in “multi-hop” adını verdiği özelliğini kullanan ilk finansal kurum oldu. Multi-hop sayesinde diğer finansal kuruluşlar doğrudan SCB’ye bağlanabilecek böylece birçok aracı ortadan kaldırılmış olacak. Küçük finansal kurumların Asya pazarında ödemeler yapmasında büyük kolaylık sağlayacak.

Asya’da düzenlemelerde en önde sayılabilecek ülke Japonya. Daha önce bir Ripple yetkilisi Japonya’nın yapıcı düzenlemelerinin kripto paraları ileri taşıdığını belirtmişti.

Kaynak: Cryptoglobe

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER