Ripple 10 Dolara Çıkabilir Mi?

Ripple yaşadığı sert düşüşe rağmen gerçekten 10 dolara kadar çıkabilir mi?
18:00
22 Nisan 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi Ripple (XRP), bir zamanlar 3 doların üstüne kadar çıkan birim fiyatı ile birçok yatırımcının gözde projelerinden birisi olmuştu. Ancak 2017 yılındaki boğa döneminin ayı dönemine dönmesi ile birlikte XRP’nin de değeri eridi.

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 0,18 dolar bandında olan XRP, 10 dolar gibi rekor bir fiyata kadar çıkabilir mi? Bu XRP’nin mevcut fiyat üzerinden yaklaşık olarak 55 kat değer artışı yakalaması anlamına geliyor ve birçok uzman ile yatırımcıya göre durum neredeyse imkansız.

Ancak daha önceki yıllarda lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) yaşadığı yükseliş göz önüne alındığında kripto para sektörü için neredeyse hiçbir şeyin imkansız olmadığı görülüyor. XRP’nin 10 dolarlık birim fiyata ulaşabilmesi için de toplam piyasa değerinin 440 milyar dolar seviyesine çıkması gerekiyor. Daha önceki rekor ise 120 milyar dolardı ve bu bile hedeflenen seviyenin çok ama çok altında yer alıyor.

Ripple Kendi Rekorunu Kırabilir Mi?

Ripple’a şu sıralar en büyük fiyat artışını getirebilecek gelişme ise yasal sıkıntıları geride bırakması olacaktır. Ripple’a açılan davada XRP’nin aslında bir menkul kıymet olduğu iddia ediliyor ve dava yıllardır devam etmekte. Eğer Ripple bu davayı bertaraf edip ABD’li regülatörlerin gözünde menkul kıymet olmadığını ispat edebilirse, XRP tarihindeki en büyük yükselişlerden birisini yaşayabilir.

Bunun yanı sıra Ripple’ın 300’e yakın kurumsal üyeye ulaşması da fiyatı uzun vadede arttırabilecek gelişmelerden birisi olarak biliniyor. RippleNet’in üyeleri blockchain tabanlı ödeme hizmeti ile SWIFT gibi geleneksel rakiplerin yapamadığını elde ediyor ve bunun geleceğin para transfer teknolojisi olduğu iddia ediliyor. CEO Brad Garlinghouse’un daha önce XRP hakkında yaptığı iddialı tahmin de 10 dolarlık birim fiyat tahminini destekler nitelikte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar