reklamı kapat

Ripple Çin Pazarına Açılıyor

17 Ağustos 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

 

En büyük 3. kripto para konumundaki ripple, dünyanın en büyük piyasalarından biri olan Çin’e girmeye hazırlanıyor.

Konu ilk olarak XRP Chat isimli forumda gündeme geldi. Ripple ve teknolojisi hakkında gelişmeler, söylentiler ve yorumların paylaşıldığı forumda dile getirilen Çin söylentilerine şirketten cevap geldi.

Esasında bir blockchain şirketi olan ve merkezsiz olmayan ripple’ın Çin’de çeşitli faaliyetler gerçekleştireceği yetkili ağızlarca doğrulandı. Ancak “Çinli e-ticaret devi Alibaba ile işbirliği yapılacağı” iddiası yalanlandı.

Ripple iş ortaklığı direktörü Emi Yoshikawa, konuyla ilgili olarak şu demeci verdi:

“Çin’e açılma sebebimiz, ülkenin küresel ödemeler ağı için önemli bir piyasa olması. Çin de dahil olmak üzere sınır ötesi (işten işe) ödemelerin toplam değeri yıllık 5 trilyon dolar ve Çin’in dev e-ticaret pazarı hâlihazırda etkili, düşük masraflı bir çözümden yoksun.”

Ripple son zamanlarda kendi blockchain ağına 10 yeni finans şirketi ekledi. Bu şirketler arasında Japonya’dan MUFG, İspanya’dan BBVA ve İsveç’ten SEB olsa da Çinli firmaların Ripple ağında olmayışı oldukça dikkat çekici.

Öyle görünüyor ki ripple, etkileyici ortak listesine Çin’den büyük bir ismi eklemek için çalışmalarını yoğunlaştıracak. Bunun yanı sıra Alibaba’nın ripple ağı üzerinde bir süredir bir onaylayıcı çalıştırdığı iddiası şirket tarafından yalanlandı.

İddianın sahibinin paylaştığı görselde yer alan, Çin’in Hangzhou kentinde çalıştığı görülen bir node, Alibaba Advertising Co. Ltd.’yle bağlantılı bir adrese sahipti. Bu iddiayı birçok kişi, Alibaba’nın ripple’a Çin pazarında yardımda bulunacağı şeklinde yorumladı. Ripple’dan bir temsilci ise “Alibaba ripple ağında bir onaylayıcı çalıştırmıyor” diyerek böyle bir çalışmanın gündemlerinde olmadığının altını çizdi.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.