X


Ripple CEO’sundan Ripple-Bitcoin-Ethereum Kıyası

Brad Garlinghouse verdiği röportajda Bitcoin ve Ethereum'u Ripple'la kıyasladı.
11:00
24 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

XRP kripto paraların üst sıralarına tırmandığından beri şirketin iç işleri sorgulanıyor. Ripple’a yönelik en yaygın eleştirilerden biri, XRP’nin merkezi olduğu yönünde. Zira XRP defterinde kullanılan alternatif konsensüs modu (doğrulama/takip sunucusu sistemi) ne Bitcoin’deki Proof of Work’ü (PoW) ne de Ethereum için düşünülen Proof of Stake sistemini andırıyor.

San Francisco merkezli şirketin CEO’su Brad Garlinghouse ise bu eleştiriye katılmıyor. Garlinghouse’u dinleyelim:

Şu anda neredeyse tüm ölçüler bakımından XRP defteri, çok az sayıda madencinin madencilik gücünün %50’sinden fazlasını kontrol ettiği Bitcoin veya Ethereum defterine göre daha merkezsiz.

Yıllardır merkezsiz olduklarını ve bu “merkeziyet” argümanının çok sık gündeme geldiğini belirten Ripple CEO’suna göre insanlar yalnızca FUD (korku, belirsizlik, endişe) yayıyor ve XRP’nin statüsü ve altyapısıyla ilgili çok fazla yanlış bilgi var.

Garlinghouse bu yanlış bilgiler sebebiyle şirkete karşı olanların istediği bağnazlık hareketinde bulunmaya devam edebileceğini iğneleyici bir dille belirtti ve hemen ardından ekledi: “XRP defterinin merkezsiz olduğu çok açık.” Ripple CEO’su bu iddiasını desteklemek adına “Ripple’ın 7 doğrulayıcı çalıştırdığını, bu sayının halka açık doğrulayıcıların %4’ü olduğunu” dile getirdi.

Brad Garlinghouse konuyla ilgili sözlerine son vermeden önce mevcut FUD’a dikkat etmemeye çalıştığını ifade etti. Topluluğun ne düşündüğü hakkında aşırı strese girmek yerine gayret edip çalışmaya devam edeceğini ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar