Ripple Avukatı Korkuttu: ‘Merge’, Ethereum’un Başına Bela Açacak!

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), son dönemde kripto para sektörüne yönelik attığı sert adımlar ve tartışmalı yaptırımları nedeniyle eleştiri oklarının hedefinde yer aldı.
17:35
5 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

 Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), son dönemde kripto para sektörüne yönelik attığı sert adımlar ve tartışmalı yaptırımları nedeniyle eleştiri oklarının hedefinde yer aldı.

Merge: Ethereum’un Yeni Doğası ve SEC

Kripto para sektörü, bu günlerde  iş kanıtı (PoW) sisteminden  hisse kanıtı (PoS) sistemine geçecek olan Ethereum’um Merge güncellemesi için gün sayıyor. Ancak, Merge sonrası Ethereum’un doğası ve statüsüne yönelik tartışmalar da gün yüzüne çıkmaya başladı. Raporlara göre, merakla beklenen Merge, 10 Eylül ile 20 Eylül 2022 arasında bir tarihte gerçekleşecek. Bu arada, Ripple (XRP) avukaı John Deaton, SEC’in güncelleme sonrası Ethereum’u hedef alabileceğine dair konuyu gündeme getirdi. Deaton, Merge’in merkeziyetsizlik kavramına yönelik tehlikeli bir adım olduğunu vurguladı. Bu, düzenleyicilerin dikkatini kolayca ETH ekosistemine çekebilir. Avukat, SEC başkanının Ethereum’u hedef alabilme olasılığının göz ardı edilemeyeceğini ima etti.

Ripple avukatı, Gary Gensler’in, eski SEC yöneticisi Hinman’ın “menkul kıymetler” hakkındaki yorumlarını resmen tersine çevirmek için Merge güncellemesini temel olarak kullanabileceğini öne sürdü. Ancak SEC Başkanı, yalnızca Bitcoin’i (BTC) bir emtia olarak nitelendirdi. Deaton ayrıca, bir tokenin menkul kıymet olarak piyasaya sürüldüğüne ancak daha sonra menkul kıymet dışı bir varlığa dönüştüğüne SEC’i ikna etmenin zor olduğunu da belirtti. Bununla birlikte, SEC’in Ethereum‘un peşinden gitmesinin ana nedeni, kurumun bugüne kadar ETH’ye torpil geçme iddiaları olabilir.  Ancak, bir kongre oturumunda SEC icra direktörü, projeler ve şirketler arasında ayrım yapmadıkalrını ifade etti. Deaton ise bunun gerçeği yansıtmadığına inanıyor.

Deaton: SEC, Çifte Standart Uyguluyor

SEC’i eleştiren Deaton, SEC‘in adil davranmadığını ve bazı projelerin kusurlarını göz ardı ettiğini iddia etti. Avukata göre, piyasada 10 binin üzerinde kripto para var ancak SEC herkes için farklı kurallar uyguluyor. SEC tarafından açılan soruşturmaların sayısı artış kaydederken, projeler ve şirketler sıranın ne zaman kendilerine geleceğini endişe içerisinde bekliyor.

Uzmanlar, SEC başkanı Gary Gensler’ın piyasaya bilinçli bir şekilde zarar vermek için elinden geleni ardına koymadığını vurguluyor. John Deaton, SEC’in yasal gücünü suistimal ettiğine dair bir rapor hazırladı. Avuktat kripto endüstrisi geliştikçe, daha fazla yatırımcının kervana katıldığını belirtti. Uzman, SEC başkanının piyasadaki krizleri fırsata çevirerek sektöre yönelik sert tutumunu daha da sertleştirdiğine dikkat çekti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar