Rakamlar Hızla Arttı! Binance ve OKX’in “Çekilme Planı” Bu Kripto Para Borsasına Yaradı!

Özet

  • Binance ve OKX gibi rakiplerinin Kanada'dan çekilmeyi planladıklarını açıklaması Kraken borsasına yaradı.

  • Borsanın müşteri mevduatları yüzde 25 oranında atarken, uygulama indirme sayısında beş katlık artış oldu.

  • Kraken, 10 yılı aşkın süredir Kanada'da faaliyet gösteriyor ve ülkede 250'den fazla çalışanı bulunuyor.
12:31
1 Haziran 2023

Kraken borsasının temsilcisinin CoinDesk ile paylaştığı verilere göre, kripto para borsasının Kanada’daki müşteri mevduatları, Binance’in Mayıs ayı başında ülkeden çekileceğini açıklamasını takip eden haftalarda yüzde 25 oranında arttı. Ayrıca OKX’in Mart ayında ülkeden çekilmeyi planladığını açıklamasından sonraki bir hafta içinde Kanadalı müşterilerin borsanın mobil uygulamasını indirme sayısında beş katlık artış oldu.

Devler Kanada’dan Çekiliyor

Kanada’nın yılın başında kripto para ticaretine dönük düzenleyici çerçeveyi sıkışlaştırması ülkede faaliyet gösteren büyük kripto para borsalarından bazılarının ülkeyi terk etmeye itti. İşlem hacmine göre en büyük kripto para borsası olan Binance ve OKX‘in yanı sıra, önde gelen kripto para şirketlerinden Paxos, Blockchain.com ve Deribit faaliyetlerini sonlandırarak ülkeden çekildiklerini duyurdu. Kanada’dan çekileceğini açıklayan son kripto para borsası ise hafta başında duyurusunu yapan Bybit oldu.

Öte yandan Kraken gibi Nasdaq borsasında işlem gören Coinbase ise Kanada’daki düzenleyici tarafta olan gelişmeleri memnuniyetle karşıladığını açıklayarak ülkede kalacağının sinyalini verdi.

Kanada’nın Kripto Paralara Dönük Düzenleyici Yaklaşımının Artıları ve Eksileri

CoinDesk’e konuşan Kraken Kanada’nın Genel Müdürü Mark Greenberg, kripto para borsasının 10 yılı aşkın süredir Kanada’da faaliyet gösterdiğini, 250’den fazla çalışanı bulunduğunu ve 2019’dan bu yana ülkede para hizmetleri şirketi olarak bulunduğunu belirtti.

Greenberg, “Kanada’nın düzenleyici yaklaşımının bizim için işe yaradığını düşünüyorum. Bu konuda gerçekten hoşumuza giden şeyler var. Örneğin müşteri varlıklarının güvenliğine odaklanmak gibi uzun zamandır yaptığımız birtakım girişimler söz konusu. Bir de alım satım ve marj üzerindeki bazı sınırlamalar gibi hoşumuza gitmeyen durumlar var.” diyerek ülkedeki kripto paralara dönük düzenleyici durumu özetledi.

Kanada Menkul Kıymetler Yöneticileri (CSA), bu yılın başında kripto para borsaları için yeni hükümler getirdi. Bu hükümler arasında zorlu bir hüküm olarak şirketlerin müşteri varlıklarının büyük bir kısmını üçüncü taraf saklama kuruluşunda tutmaya zorlaması gösterildi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar