QuadrigaCX’in Skandalları Bitmiyor

Geçtiğimiz aylarda gündeme bomba gibi düşen QuadrigaCX'ten yeni haberler var...
18:00
20 Haziran 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Şu anda kapanmış olsa da zamanında Kanada’nın en büyük kripto para borsaları arasında yer alan QuadrigaCX CEO geçtiğimiz aylarda ekosistemin gündemini oldukça meşgul etmişti. Borsanın CEO’sunun ölümünün ardından kimse soğuk cüzdanlardaki fonlara erişememiş ve bu durum borsanın sonunu getirmişti. Konuyla ilgili detayları bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Olayla ilgili dün yeni açıklamalar yapıldı.

Mahkeme tarafından yapılan açıklamalara göre borsa CEO’su Gerald Cotten yıllarca başka borsalarda işlem yapmak için müşteri fonlarını kullanmış…

İçerik Rehberi

İlk Hata

Kripto para ekosistemi yanlış anlaşılmalara, ihlallere ve skandallar alışık. Ancak bu durumda bile QuadrigaCX’in hikayesi büyük bir olay olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcoinist’in haberine göre mahkeme tarafından atanan gözlemci Ernst and Young dün olayla ilgili beşinci raporu yayınladı. Rapora göre, QudrigaCX hayattayken ve işlemler kusursuz bir şekilde ilerlerken bile arka planda bazı rahatsız edici olaylar oluyormuş.

Şirket altyapısına bakıldığı zaman neredeyse bütün işlemlerin borsa kurucusu Cotten tarafından yönetildiği görülüyor. Cotten nasıl işlemleri görevler ve iç kontroller olarak ayırmadıysa, borsadaki fonları da QuadrigaCX fonları ve müşteri fonları olarak ayırmamış gibi görünüyor.

Sistemde bir muhasebe kayıt sistemi mevcut değildi ve Cotten da muhtemelen yaptıklarının kayıt altına alınamayacağını düşündü.

Suç İtirafı

Mahkeme, Cotten’ın sahte hesaplar oluşturarak yüz milyonlarca dolarlık geleneksel para ve kripto para işlemi gerçekleştirdiğini iddia ediyor. Sonrasında ise bu sahte işlemlerin gerçek müşterilerden gelen fonlarla değiştirildiği ve QuadrigaCX dışına çıkarıldığı ifade ediliyor.

Yapılan açıklamalara göre bu fonların büyük çoğunluğu Cotten’ın başka borsalarda kendi adına olan hesaplara aktarıldı. Cotten, 2016 ve 2019 yılları arasında QuadrigaCX’ten yaklaşık 10.000 BTC, 390.000 ETH ve 240.000 LTC’yi başka borsalardaki hesaplarına gönderdi.

Peki, bu kadar parayla ne yaptı?

Ernst and Young’a göre paranın büyük kısmı marjin işlemlerde kullanıldı ve Cotten bu işlemlerden zarar etti. Paranın geri kalanının ise nerede olduğu henüz belli değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar