X


Popüler Kripto Para Borsası Yasa İhlalleri Nedeniyle 100 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

BitMEX, yasaları ihlal ederek ABD'deki kullanıcıların kripto para birimleri ile işlemler yapmasına izin verdiği gerekçesi ile suçlandı.
19:31
11 Ağustos 2021
Popüler Kripto Para Borsası Yasa İhlalleri Nedeniyle 100 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Popüler kripto para borsası ve türev ticaret platformu BitMEX yasa ihlallerinden dolayı 100 milyon dolar cezaya çarptırıldı. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) dün yaptığı açıklama ile 2014 yılının Kasım ayından geçtiğimiz yıl Ekim ayına kadar ABD’de faaliyet gösteren kripto para borsası BitMEX‘in çok sayıda düzenlemeyi ihlal ettiği için 100 milyon dolar ceza ödemesine karar verildiğini duyurdu.

BitMEX’e 100 Milyon Dolar Ceza

BitMEX, CFTC’nin gereksinimlerini uygun şekilde yerine getirmeden ABD’deki kullanıcıların kripto para birimleri ile ilgili çeşitli işlemler yapmasına izin verdiği gerekçesiyle suçlandı.

CFTC tarafından yapılan açıklamada, Bitmex’in “platformu kullanan ABD’li müşterilerinin tanımlanmasını sağlayacak bir müşteri bilgi programı (CIP) ve Müşterinizi Tanıyın (KYC) prosedürlerini uygulamaması ayrıca yeterli bir kara para aklama (AML) programı uygulamaması nedeniyle düzenlemelerini ihlal ettiğini” belirtti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bununla birlikte ABD Hazine Bakanlığı Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), BitMEX’in yaptığı ihlallere bir yenisini daha ekledi. FinCEN, popüler kripto para borsası BitMEX’te meydana gelen “belirli şüpheli işlemlerin rapor edemediğini” bildirdi.

BitMEX’de Raporlanmayan 588 Şüpheli İşlem

FinCEN tarafından yapılan basın açıklamasında, “Kripto para borsalarındaki kasıtlı ihlallerin finansal kurumları, yüksek riskli yargı bölgelerindeki uyumsuz borsalar, fidye yazılımı saldırganları ve karanlık ağ pazarları dahil olmak üzere, kara para aklayıcıları ve kötü niyetli finansörlerle işlem yapma riskine maruz kalındığını ve bunun sadece boş bir spekülasyondan ibaret olmadığı belirtildi.

FinCEN, BitMEX borsasında gerçekleşen şüpheli işlemler hakkında da açıklamada bulundu ve şu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Kripto para borsası BitMEX, bilinen darknet pazarları veya karıştırma hizmetleri sağlayan kayıt dışı para hizmetleri işletmeleri ile bugüne kadar en az 209 milyon dolar değerinde işlem gerçekleştirdi. Bununla birlikte yüksek riskli yargı bölgeleri ve iddia edilen dolandırıcılık planlarını içeren şüpheli işlemlere izin verdi ve bu işlemlerin en az 588’i hiçbir zaman raporlanmadı.

CFTC ayrıca, BitMEX’in teknoloji, sistem bakımı ve güvenlik işlevlerini gerçekleştiren sınırlı personel dışında Amerika Birleşik Devletlerinde’de artık herhangi bir operasyon veya ticari işlevi sürdürmediğini” söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar