X


Popüler Kripto Para Borsası Coinbase SEC’e Boyun Eğdi!

Coinbase, SEC'in baskısıyla karşı karşıya kaldıktan sonra borç verme programını durdurdu.
20:35
20 Eylül 2021
Popüler Kripto Para Borsası Coinbase SEC'e Boyun Eğdi!

Amerika’nın en büyük kripto para borsası Coinbase, Eylül ayının başında ülkenin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) planlanan Ödünç programına ilişkin bir Wells Bildirimi aldığını belirtti. Öyle ki SEC, hiçbir neden belirtmeksizin borsanın kripto kredi hizmeti planlarını durdurmasını istedi.

Coinbase SEC’e Boyun Eğdi

Amerika’nın en büyük kripto para borsası Coinbase, 20 Eylül tarihli blog yazısında bunun “zor bir karar” olduğunu iddia ederek kripto kredi hizmetini piyasaya sürme planlarından vazgeçti.

Coinbase tarafından yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

“Bir bütün olarak kripto endüstrisi için düzenleyici netlik arayışına devam ederken, aşağıda açıklanan USDC APY programını başlatmama konusunda zor bir karar aldık.”

Coinbase, SEC’in uyarılarının ardından kripto kredi hizmeti planlarını durdurdu ve programa kaydolan “yüz binlerce” müşterinin bekleme listesini iptal etti.

Coinbase kullanıcılarına sunmayı planladığı bu hizmetle birlikte, USC Coin stablecoin’den başlayarak bazı kripto para birimlerinde faiz kazanmayı mümkün kılmak istedi.

Haksız Muamele

Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, borsayı henüz piyasaya sürülmemiş ürün için bir dava açmakla tehdit ettiğini kamuoyuna açıkladı.

Ek olarak Armstrong, kripto kredi hizmetinin neden kayıt dışı bir menkul kıymet olduğuna inandığını açıklamayı reddettiği için SEC’i eleştirdi.

Armstrong ayrıca, borç verme ürünlerinin yıllardır piyasada olduğuna dikkat çekerek Coinbase’in düzenleyici tarafından gereksiz incelemeye tabi tutulduğunu ifade etti.

Bununla birlikte, Amerika’nın en büyük kripto borsası ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu arasında bir hesaplaşma görmeyi umanlar, ürünün SEC tarafından başarılı bir şekilde engellenmesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradılar.

Ayrıca Coinbase, geçtiğimiz hafta, İç Güvenlik Bakanlığı ile 1,4 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladıktan sonra kripto para topluluğu içinde tepkiyle karşı karşıya kaldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar