Popüler Altcoin’de SEC Etkisi: Saatler İçerisinde Büyük Düşüş!

SEC, son dönemlerde çokça tartışma yaratan ve çok sayıda yatırımcının varlıklarına kaybetmesine yol açan kripto şirketi için harekete geçti.
14:50
17 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Terra USD’nin arkasındaki şirket olan ve çok sayıda yatırımcının varlıkların kaybetmesine yol açan Terraform Labs’a ve şirketin CEO’su Do Kwon’a yatırımcıları yanlış yönlendirdikleri gerekçesiyle dava açtı. Haberin duyurulması ile birlikte Terra Classic’in (LUNC) piyasa değeri önemli bir düşüş kaydederek 1 milyar doların altına geriledi.

Piyasa Değeri 1 Milyar Doların Altına Geriledi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçen sene kripto para piyasasında büyük bir etki yaratan Terra çöküşünün ardından Terra USD’nin arkasındaki şirket olan Terraform Labs’a ve şirketin CEO’suna yatırımcıları yanılttıkları suçlamasıyla dava açtı. Geçen sene yaşanan Terra çöküşü, geçmişte kripto para piyasasında oldukça büyük bir etki yarattı ve çok sayıda kripto şirketinin de önemli ölçüde zarar görmesine sebep oldu. Bu bağlamda SEC, Terraform Labs’ın ve şirketin CEO’sunun yatırımcıları yanılttıklarını beyan ederek harekete geçti. Ardından Terra Classic (LUNC), kısa bir süre içerisinde düşüşe geçti ve aşağı yönlü bir ivme yakaladı. Ek olarak Terra Classic’in de piyasa değeri, kaydettiği son düşüşler ile birlikte 1 milyar doların altına geriledi.

Kripto Para Piyasasında Son Durum

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), hafta içerisinde başlattığı yükseliş ivmesi ile birlikte 25.000 dolar seviyelerine yaklaşmasının ardından dün gece saatlerinde yeniden düşüşe geçti. Son 24 saatlik zaman dilimi içerisinde kaydettiği değer kayıplarının ardından Bitcoin (BTC), 23.800 dolar seviyelerinden işlem görmeye başladı. Kripto para piyasasının toplam değeri, 1,08 trilyon dolara geriledi. Öte yandan Coinglass verilerine göre ise son 24 saatlik zaman dilimi içerisinde 200 milyon dolara yakın short ve long pozisyon tasfiye oldu.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar