Polkadot Coin Nedir?

DOT, Polkadot platformuna özgü olan ve yönetim, staking, bonding olmak üzere üç amaca hizmet eden token’dır.
13:40
28 Ağustos 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Polkadot, Web3 Vakfı tarafından oluşturulmuş olan açık kaynaklı bir projedir. Polkadot, Blockchain ağlarının birlikte çalışmasını sağlayan parçalanmış bir protokoldür. DOT token’ı ise üç farklı amaca hizmet ediyor: Ağ üzerindeki yönetişim, staking ve bonding.

Polkadot Nedir?

Polkadot, kontrolün kullanıcıların elinde olduğu ve tamamen merkezsiz bir web sağlamayı amaçlıyor. Platformun açıklamalarına göre Polkadot, özel ve topluluk zincirlerini, halka açık ve herhangi bir izne ihtiyaç duymayan ağları, oracle’ları ve henüz yaratılmamış gelecekteki teknolojileri bağlamak için tasarlandı. Polkadot, bağımsız Blockchain’lerin Polkadot zinciri aracılığıyla güvenilir bir şekilde bilgi ve işlem alışverişi yapabildiği bir internet hizmeti sunuyor.

Yapılan açıklamalara göre Polkadot, merkezi olmayan uygulamaları ve hizmetleri oluşturmayı ve bunları birbirine bağlamayı her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Ayrıca Palkadot piyasaya yenilik getirmek isteyenlere de daha iyi çözümler üretmeleri için yetki vererek, toplumu büyük kurumların “güvensiz” mekanizmalarından kurtarmayı hedefliyor.

Bunların yanında Web3 Vakfı, Polkadot’u oluşturmak ve üzerinde çalışacak hizmetlerin ve uygulamaların geliştirilmesini desteklemek için sınıfının en iyisi kuruluşlarla ortaklık yapıyor. Inria Paris ve ETH Zürih’ten araştırmacılar, Parity Technologies’den geliştiriciler ve Polychain Capital gibi kripto fonlarından sermaye ortakları, Polkadot’un merkezinde Web3’ün üstün bir gerçekliğini geliştirmek için birlikte çalışıyorlar. Ayrıca yapılan açıklamalara göre Web3 Vakfı, ekosistemin gelişimi için hibe sağlıyor.

Platformun yerel kripto para birimi olan DOT coin ise yukarıda da belirtildiği gibi üç amaca hizmet ediyor:

  • Yönetim: Polkadot coin sahipleri protokol üzerinde tam kontrole sahiptir. Diğer platformlarda madencilere özel olan tüm ayrıcalıklar, protokol yükseltmeleri ve düzeltmeler gibi istisnai olayların yönetilmesi de dahil olmak üzere DOT coin sahiplerine veriliyor.
  • Staking: Oyun teorisi, token sahiplerini dürüst bir şekilde davranmaya teşvik ediyor. İyi oyuncular bu mekanizma tarafından ödüllendirilirken, kötü oyuncular ağdaki paylarını kaybediyor. Bu da ağın güvenli kalmasını sağlıyor.
  • Bonding: Bağlama token’ları ile yeni parachain’ler ekleniyor. Eski veya kullanışlı olmayan parachain’ler, bond token’lar şeklinde kaldırılıyor.

DOT Coin Nedir?

DOT, Polkadot platformuna özgü olan ve yönetim, staking, bonding olmak üzere üç amaca hizmet eden token’dır.

Bunlara ek olarak Polkadot coin CoinMarketCap verilerine göre yazının yayınlandığı sırada 5,72 dolardan işlem görüyor. DOT coin’in Bitcoin karşısında da 0,00049917 BTC ile işlem gördüğünü belirtmekte fayda var. Ayrıca DOT token, 20 Ağustos 2020’de 2,69 dolar ile en düşük seviyeyi görürken 27 Ağustos 2020’de de 6,79 dolar ile rekor seviyeyi gördü.

Yeni DOT coin henüz çok yeni olduğu için CoinMarketCap’te henüz piyasa hacmi ve dolayısıyla piyasa hacmi bakımından kaçıncı sırada yer aldığı bilgisi bulunmuyor. Ancak 24 saatlik işlem hacminin 1.150.637.646 USD’ye ulaştığı ifade edilebilir.

Polkadot Coin Yorum

Polkadot’un birden fazla Blockchain’e birlikte çalışabilirlik imkanı tanıması kullanıcılar tarafından oldukça faydalı bir özellik olarak nitelendiriliyor. Platformun yanı sıra DOT coin yeni bir token olduğu için henüz “Polkadot coin alınır mı?” sorunun cevabı net bir şekilde verilemiyor. Ancak Binance listelenmesi ve yenilenen DOT coin, her token’da olduğu gibi kullanıcıların ilgisini çekecek gibi görünüyor.

Polkadot Coin Nasıl Satın Alınır?

Polkadot coin’i dünyanın en hızlı ve güvenilir borsalarından olan Binance aracılığı ile kolay bir şekilde satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar