reklamı kapat

Ripple’daki “Komik” Hata XRP’nin Geçmişine Mal Oldu

XRP Ledger’da yaşanan bu hata büyük ve en komik başarısızlık olarak nitelendiriliyor.
09:41
28 Ağustos 2020

Piyasanın önde gelen Bitcoin maksimalistlerinden Adam Back, zaman zaman yaptığı XRP eleştirileri ile gündemde yer alıyor. Back bu sefer de XRP Ledger’ın genesis bloğu ile ilgili açıklamalar yaptı.

XRP Ledger Genesis Blok

Back yaptığı açıklamalarda, XRP Ledger’ın oluşum bloğunu (genesis blok) kaybetmesinin “şimdiye kadarki en komik başarısızlık” olduğunu iddia etti. Konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Evet, bu şimdiye kadarki en komik başarısızlık. Blockchain geçmişinin bir kısmını kaybederseniz çalışma kopyaları 1’den 0’a gider.” sözlerini kullanan Back, yeni bir tartışma konusu yaratacak gibi görünüyor.

Aslında Back’in açıklamalarında haklı olduğu düşünüldüğünde bu durum gerçekten “garip” olarak nitelendirilebilir. Çünkü XRPL’nin tarihinin ilk haftası gerçekten de kalıcı olarak silindi. Bununla birlikte bu durumun yeni bir durum olmadığını, 2013’te Reddit’te bahsinin geçtiğini ve Back’in konuyu yeniden gündeme getirdiğini belirtmekte de fayda var.

Eski CEO’nun Açıklamaları

Bu garip Ripple genesis blok kaybının yanı sıra Ripple’ın eski CEO’su Chris Larsen’ın Bitcoin madenciliği ile ilgili yaptığı açıklamalar da tepki almasına yol açtı. Larsen, Çin’deki madencilik hashrate yoğunluğunun yüksek olması sebebiyle Çin’in Bitcoin ağı üzerinde kontrolü ele geçirmek için yeterli güce sahip olduğunu savundu.

Larsen konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu sözleri kullandı:

Kripto para madenciliğinin en az yüzde 65’i Çin’de yoğunlaşmıştır, bu da Çin hükümetinin bu protokoller üzerinde kontrol sahibi olmak için gereken çoğunluğa sahip olduğu ve işlemleri etkin bir şekilde engelleyebileceği veya tersine çevirebileceği anlamına gelir.

Blockstream CSO’su Samson Mow ise, “Chris Larsen, Blockchain’de bir kaç blok geride. Çin hükümeti, Bitcoin veya başka herhangi bir kripto para biriminin madenciliğini sübvanse etmez. Bunun aksini belirten kaynaklarını görmek isterim.” sözleri ile Larsen’ın açıklamasına karşı çıktığını belirtti.

Monero geliştiricisi Riccardo Spagni ise XRP Ledger’ın genesin bloğunun kaybolduğuna değinerek Larsen’ın aslında “32.570 blok geride” olduğunu dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.