reklamı kapat

Polislere Bitcoin Eğitimi Geliyor

Londra polisi kripto paralara ilgili suçlara nasıl yaklaşması gerektiğine dair eğitim alacak.
11:16
24 Temmuz 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Londra polisi İngiltere’nin kripto paralarla ilgili suçlarla mücadele eğitimi alan ilk polisleri olacak. Kripto paraların para aklamada kullanılmasına dair endişeler polislerin bu yönde eğitilmesine duyulan ihtiyacı doğurmuş olabilir.

Londra polisi basın sözcüsü yaptığı duyuruda eğitim alacak polislerin bu alanda yetiştirilmiş ilk polisler olacağını dile getirdi. Kripto paralar ile ilgili suçlara yönelik dersler Ekonomik Suçlar Akademisi’nde verilecek. Polis sözcüsü eğitim içeriğinin polislere suçluları nasıl tespit edeceğini, yakalayacağını ve araştırma yürütebileceğini gösteriyor.

Kripto paralara yönelik eğitim fikrinin, birçok memurun kriptolarla ilgili suçlara nasıl yaklaşacaklarını bilmediklerini ifade etmesiyle ortaya çıktığı belirtildi. Bu yüzden eğitim yapılmasına karar verildi.

Eğitim kararı aynı zamanda Avrupa Birliği’nin emniyet yetkilisi Europol’ün siber suçluların kripto paraları kullanarak 4 milyar İngiliz sterlinini akladığını belirtmesi dolayısıyla alındı. Ancak bu meblağ toplam yasa dışı nakit faaliyetlerinin sadece %4’üne denk geliyor.

Londra’da kripto para emniyetini sağlayacak birimlerin oluşturulması Londra dünyanın finansal merkezlerinden biri olduğu için mantıklı sayılabilir. Londra polisinin mevcut görevleri arasında ulusal çapta dolandırıcılıkla mücadele bulunuyor, İngiliz adalarının genelinde kripto para suçlarıyla yeni eğitilecek polisler ilgilenebilir. Birkaç deneme uygulamasının ardından eğitimlerin 2018 sonbaharında başlaması bekleniyor.

Diğer yandan Londra Belediyesi kısa bir süre önce teknolojilerle ilgili bir mahkeme oluşturduğunu duyurdu. Bu mahkemede kripto paralarla alakalı finansal suçların ve genel olarak siber suçların davalarını görecek. İngiltere’den sonra hangi ülke güvenlik adına buna benzer bir adım atar bilemeyiz ancak Türkiye’nin ilkler arasına girmesi olumlu bir gelişme olabilir.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.