reklamı kapat

Piyasanın İple Çektiği Platforma Bitcoin Vadeli İşlemleri Eklenecek!

Bir süredir piyasadaki tüm ilgiyi üzerine çeken Bakkt platformuna dair yatırımcıları sevindiren bir açıklama yapıldı.
07:00
23 Ekim 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Intercontinental Exchange’in (ICE) geliştirmekte olduğu kripto para işlem platformu Bakkt, resmi olarak 12 Aralık’ta kullanıcılarına hizmet vermeye başlayacak.

ICE pazartesi günü yaptığı duyuruyla kripto para piyasasını sevince boğdu. Duyuruya göre Bakkt platformu fiziksel olarak sabit Bitcoin vadeli işlemler sözleşmelerini aralık ayında kullanıcıların hizmetine sunacak. Böylece yeni kurulacak olan platformda ilk kez kripto paralarla ilgili bir teklif yer alacak. Duyuruya göre Bakkt vadeli işlemler sözleşmelerini destekleyen Bitcoin’leri ICE Digital Asset Warehouse’da tutacak.

Vadeli işlemler sözleşmelerinin kliring sürecinde borsanın bir başka alt şirketi ICE Clear US (aynı zamanda New York Hisse Senetleri Piyasası’nın sahibi) devreye girecek. Duyuruda şu satırlar geçiyor:

Her vadeli işlemler sözleşmesi, Bakkt Digital Asset Warehouse’da tutulan bir bitcoin için gönderim çağrısı yapacak ve Amerikan doları cinsinden işlem görecek. Borsanın her iş günü için günlük bir sözleşme işlem için listelenecek.

Daha önce “dijital varlıklar için açık ve düzenlenmiş bir küresel ekosistem geliştirme” niyetinde olduğunu açıklayan ICE yaz aylarında Bakkt uygulamasını duyurdu.

Bir diğer dikkat çeken nokta ise borsanın açıklamada bir-günlük Bitcoin vadeli işlemler sözleşmesi sunacağını belirtmesi oldu. Yani müşteriler vadeli işlemler ürünlerini bozdurup nakit para yerine Bitcoin alabilecek.

Borsanın aslında kasım ayında faaliyete geçmesi bekleniyordu. Ancak şimdilik Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu CTFC’den gelecek onay bekleniyor. Platformun başlatılacağı tarihin aralık ayına sarkmasının sebebi ise henüz açıklanmadı.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.