Petrol Yatırımcıları Endişeli, Bitcoin Yatırımcıları Memnun

Özet

  • Son jeopolitik gelişmeler sebebiyle hem Bitcoin hem petrol fiyatlarında artışlar oldu. Ancak bu durumdan herkes memnun değil...
18:00
8 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Petrol yatırımcıları, jeopolitik gerilimler sebebiyle çeşitli endişe yaşıyor olabilir. Ancak bu durum Bitcoin yatırımcıları için geçerli değil. Çünkü Bitcoin’e adeta akın olduğu görülüyor.

Bitcoin Rallisi Gerçek

Bitcoin bugünkü yükselişiyle birlikte iki gün önce 7.300 dolar seviyelerinde seyreden fiyatını 8.400 dolar seviyesine kadar çıkarmayı başardı. ABD ve İran arasındaki gerilimin geçtiğimiz hafta artmasının ardından Bitcoin fiyatında yaklaşık olarak %16 artış yaşandı. Analistlere göre bu durum bir tesadüf değil…

Bitcoin uzun zamandır 7.000 dolar seviyesinde bir konsolidasyon süreci yaşıyordu. Ancak siyasal ve jeopolitik son gelişmelerin ardından bu sürecin bittiği ve yükselişin başladığı ifade ediliyor. Bunun yanında altın gibi diğer “güvenli liman” varlıklarının da bahsi geçen gelişmelere aynı şekilde tepki verdiği ve artış sergilediği görülüyor.

Petrol Yatırımcıları Endişeli

Her ne kadar Amerika’nın Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından ciddi artışlar yaşanmış olsa da WSJ’ye göre, petrol yatırımcıları jeopolitik fiyat artışlarına şüpheyle yaklaşıyor.

Bunun yanında bugün gerçekleşen İran misillemesinin ardından da petrol fiyatlarında artışlar yaşandı. Ancak buna rağmen yatırımcıların petrolden çekilmeye başladığı görülüyor.

CIBC Özel Varlık Yönetimi’nde kıdemli enerji yatırımcısı olan Rebecca Babin konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Birçok yatırımcı jeopolitik olaylar sebebiyle satıyor. Geçen yıl herhangi bir jeopolitik ralli gördüğünüzü sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Suudi Arabistan’da Eylül ayında ham petrol üretim kapasitesinin büyük bir kısmını içine alan saldırıların ardından petrol fiyatları %15 yükseldi. Ancak iki haftadan kısa bir süre sonra fiyat saldırı öncesi seviyelere dönmüştü.

ABD borsası vadeli işlemlerinin AxiTrader’daki baş Asya pazar stratejisti Stephen Innes konuyla ilgili, “Eğer bu son olaylar bölgesel bir çatışmaya dönüşürse önemli bir risk oluşturabilir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI