X


Paribu, Türkiye’nin En Kapsamlı Kripto Para Araştırmasının Sonuçlarını Açıkladı

Sonuçlar, Türkiye'de kripto para kullanımının büyük derecede arttığını işaret ediyor.
19:42
8 Temmuz 2021

İşlem hacmi bakımından Türkiye’nin en büyük kripto para alım satım platformu olan Paribu, en kapsamlı kripto para araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Sonuçlar, Türkiye’de kripto para kullanımının büyük derecede arttığını işaret ediyor.

Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırmasının Ayrıntıları

Türkiye’nin en yüksek hacimli kripto para borsası Paribu, Türkiye’de bugüne kadar yapılan en kapsamlı kripto para bilinirlik ve algı araştırmasının ikincisinin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Araştırma, kripto para sektörü ekosistemindeki 1 yıllık değişimi gözler önüne seriyor.

Akademetre Araştırma Şirketi’nin üstlendiği “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması-2021” konusu, kripto para sektörü ile ilgili önemli veriler ve algıları ortaya koydu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Çevrim içi tekniğiyle yapılan ve tüm Türkiye’yi temsil eden bir grup üzerinde gerçekleştirilen araştırmada, Türkiye’de kripto para birimleriyle işlem yapanların oranı bir yıl 11 katına çıktı. Geçtiğimiz yıl kripto para işlemi yapanların oranı %0.7 iken, bu yıl rakam %7.7 oldu.

Bunun yanı sıra araştırmada bir başka dikkat çeken veri ise, kripto para işlemi yapan kadınların oranında ciddi bir artış yaşandığıdır. Geçtiğimiz yıl kripto para işlemi yapan her 10 kişiden yalnızca 2’si kadınken bu oran bu yıl 10’da 4’e yükseldi.

Yatırımcılar Kripto Para İşlemlerinden Ne Kadar Memnun?

İlgili araştırma, kullanım durumlarına göre deneyimlere dair sonuçlar da barındırıyor. Buna göre kripto para işlem deneyiminden memnuniyet oranı %74. Bu rakam yaş grupları bazında ele alındığında en yüksek memnuniyet oranı 25-40 yaş aralığı (Y kuşağı) olarak kayıtlarda yer aldı. Y kuşağını takiben ikinci memnun grup 40-55 yaş aralığı (X kuşağı) olurken, 24 yaş ve altı grup (Z kuşağı) %58.3 memnuniyet oranında kaldı.

Araştırmada yatırımcılara memnuniyet nedenleri de sorular arasında yer aldı. “Kârlılık” %41.3 ile öne çıkarken %10’luk kesim “işlem kolaylığı” ve %4.3’lük kesim ise güvenilirliği seçti.

Yatırımcıların En Sık Kullandığı Yatırım Yöntemi

Akademetre Araştırma Şirketi’nin sunduğu verilerde kripto para kullanım nedenlerine ve tercihlerine dair veriler sunuldu. Bu verilere göre Türkiye’de kullanıcıların %64’ünün en sık kullandığı yatırım yöntemi al-sat işlemi oldu. Bunun yanı sıra verilen çoklu yanıtlara göre yatırım amaçlı kripto para alım satım işlemi yapanların oranı %50.3’te kaldı. Kripto para yatırımı yapanların oranı bir yılda iki katına çıktı.

Kullanıcıların en çok tercih ettiği kripto para ise lider Bitcoin oldu. Her 10 kişiyen 7’si Bitcoin’i tercih ediyor. Her 10 kişiden 2’si Ethereum ve yine her 10 kişiden 1’inin XRP ile işlem yaptığı kayıtlarda yer alıyor. Öte yandan araştırma, kripto parayı duyan her 5 kişiden 1’inin yatırım yapmak istediğini ortaya koydu.

Kripto Para Piyasasındaki Son Gelişmeler, Araştırmaya Nasıl Etki Etti?

Araştırmanın yapıldığı tarihler 30 Nisan ve 27 Mayıs dönemi olarak kaydedildi. Bu tarihin hemen öncesinde Türkiye’de bazı platformların yarattığı kullanıcı mağduriyetleri sonuçlara da etki etti.

Kripto paralara “güvenirim” ya da “çok güvenirim” yanıtı verenlerin oranı bir yılda %34.2’den %25.3’e düştü. Kripto para kullanımının önünde yasal bir engel bulunmamasına rağmen her 4 kişiden 1’i kripto paraların “yasal olmadığını” düşünüyor.

Kripto Paralara Düzenleme Beklentisi Artıyor

Türkiye’nin kripto para ekosistemine dair en kapsamlı araştırmasının ikincisini yaptıklarını vurgulayan Paribu CEO’su Yasin Oral şunları kaydetti: “Bir yılda kripto paraya olan ilgi ciddi biçimde arttı. Bunda hem platformların iletişim faaliyetlerinin hem kripto paralardaki hareketliliğin etkisi oldu. Türkiye’nin kripto paralar konusunda öncü bir rol oynama potansiyeli olduğunu görüyoruz. Nisan ayında bazı platformlar kullanıcı mağduriyetlerine yol açtı. Bu da araştırma sonuçlarına olumsuz şekilde yansıdı. Kripto paraya ilgi artarken güvenin tam anlamıyla sağlanması için regülasyonun gerekliliğini bir kez daha görüyoruz.”

Bunun yanı sıra Oral, sözlerine şöyle devam etti: “Kripto parayla işlem yapan kişilerin memnuniyet oranı hayli yüksek. Kripto parayı duyanların da dikkate değer bölümü gelecekte işlem yapmak istiyor. Bu motivasyonu desteklemek ve kripto para ekosistemine güvenle adım atmalarını sağlamak öncelikli sorumluluğumuz”

12 ilde gerçekleştirilen araştırma için kripto para ya da Bitcoin’i duyan 1000 kişiye ulaşıncaya kadar 1.429 kişiyle görüştüklerini belirten Akademetre Kurucusu Dr. Halil İbrahim Zetin, konuya ilişkin olarak şunları kaydetti: “Türkiye’nin en kapsamlı kripto para araştırmasının ikincisini gerçekleştirdik. Araştırma süresince tüm sağlık tedbirlerini alarak gerekli görüşmeleri gerçekleştirdik. Türkiye’de kripto para bilinirliğini, algısını, yatırım aracı olarak görülme eğilimini ölçmek konusunda Türkiye’yi temsil edecek kentlerde ve yeterli örneklem grubuyla çalıştık. Sonuçlar kripto paraya dair motivasyon ve bariyerleri de net şekilde gözler önüne serdi”

Araştırmada Dikkat Çeken Rakamlar ve Sonuçlar

Araştırmada ortaya çıkan diğer önemli veriler şöyle:

  • Her 5 kişiden 4’ü blokzincir teknolojisini hiç duymadı.
  • Kripto parayı duyan her 10 kişiden yalnızca 1’i işlem yapıyor.
  • Her 10 kişiden 3’üne göre kripto para piyasası kârlı.
  • Kripto para işlemlerinde zaman ve mekan sınırlamasının olmaması en önemli avantaj olarak görülüyor.
  • En çok işlem yapanlar üniversite mezunları.
  • Sosyoekonomik statü gruplarında C1 en çok işlem yapan grup.
  • Kripto para işlemini en çok “ücretli çalışanlar” grubu yapıyor. Emekliler ve öğrencilerin dahil olduğu “çalışmayanlar” grubunda ise geçtiğimiz yıla göre bu oran 2 katına çıktı.
  • İşlem yapmayı bırakma sebebi olarak, sıkı takip gerektirmesi seçeneği en çok tercih edilen seçenek oldu.

Paribu Hakkında:
2017 yılında kullanıma açılan Paribu, kullanıcılarına hızlı, kolay ve güvenli kripto para işlem hizmeti sunuyor. 4 milyon kullanıcısı bulunan platformda 7/24 kesintisiz kripto para işlemi ve TL yatırma çekme işlemi yapılabiliyor. Paribu, 7/24 hizmet veren Destek Birimi’yle kripto para işlemlerini kolaylaştırıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar