f Ordinals Token'ları, Bitcoin Ağındaki Hakimiyetini Sürdürüyor › COINTURK

Ordinals Token’ları, Bitcoin Ağındaki Hakimiyetini Sürdürüyor

Özet

  • Kripto piyasasında Bitcoin'in fiyat düşüşü ve Bitcoin NFT'leri etrafındaki söylentilere rağmen, Ordinals token'ları geçen hafta Bitcoin ağındaki faaliyetlere hakim oldu.

  • Veriler, Ordinals token'larının Bitcoin ağındaki günlük işlemlerin büyük bir kısmını oluşturduğunu gösteriyor, bu da onların hala etkili olduğunu gösteriyor.

  • Ancak bazı gözlemciler, Ordinals token'larının popülaritesini kaybettiğini iddia ederken, veriler hala yüksek token faaliyetini gösteriyor.

  • Piyasaya Etkisi: Pozitif
10:30
21 Ağustos 2023

Kripto para biriminin son dönemdeki fiyat düşüşüne ve Bitcoin NFT‘leri etrafındaki heyecanın “öldüğü” yönündeki söylentilere rağmen Ordinals token’ları geçtiğimiz hafta Bitcoin ağındaki faaliyetlere hakim olmaya devam etti. Kripto veri analiz platformu Dune Analytics verilerine göre 20 Ağustos’ta Bitcoin ağında yapılan işlemlerin dörtte üçü Ordinals tarafında gerçekleştirildi.

Veriler Ordinals’ın Yanında

Nisan ayında herkesin merakla takip ettiği Bitcoin Ordinals tarafının artık eski popülaritesini kaybettiği ve eskisi kadar merak uyandırmadığı iddialarına 21 Ağustos’ta Ordinals geliştiricisi “Leonidas” Bitcoin’in son 24 saat içinde 530.788 işlem gerçekleştirdiğini ve bu işlemlerin 450.785’inin Ordinals ile ilgili olduğunu belirterek karşılık verdi.

“Herkesin “Ordinals öldü” iddiasında bulunduğu bir ortamda, Bitcoin’deki faaliyetlerin %84,9’unu tam anlamıyla onlar oluşturdu.”

Dune Analytics’in verileri, 20 Ağustos’ta 400.000’den fazla ordinal token olduğunu bildirirken bir başka veri analiz platformu olan Bitinfocharts, günlük Bitcoin işlem sayısının 556.000 civarında olduğunu bildirerek bu eğilimi destekledi. Bu da mevcut ağ faaliyetlerinin dörtte üçünden fazlasının 20 Ağustos’ta Ordinals ile ilgili olduğu anlamına geliyor.

Hacimde Yaşanan İnanılmaz Düşüş

Sektör araştırmacısı Eric Wall, hafta boyunca Bitcoin ağındaki işlemlerin %54’ünün Ordinal’ler olduğunu gözlemleyerek buna katkıda bulundu. Dune’a göre, toplam Ordinal token sayısı 25,5 milyon ve bu da Bitcoin ağında 53,4 milyon dolarlık değer yaratıyor. Token’lar şu anda BRC-20 tarafında domine ediliyor ve geçen hafta 1,9 milyon adet token mint’lendi.

Son gözlemler 17 Ağustos’ta Ordinals NFT kullanımının ve satış hacminin mayıs ayındaki zirvesinden bu yana düştüğünü iddia eden bir DappRadar raporundan farklı bir tablo çiziyor ve bazı kripto gözlemcilerinin Ordinal’lerin “öldüğünü” ilan etmesine yol açıyor.

Ancak rapor, Bitcoin ağında mint’lenen NFT’lerin satış ve işlem hacmini takip ediyor, hala yüksek görünen gerçek token faaliyetini değil. Bitcoin Ordinals protokolü, ocak ayında başlatıldı ve takip eden aylarda Bitcoin ağında binlercesi mint’lendi. Ardından token furyası başladı ve nisan ve mayıs aylarında zirveye ulaşan işlem ücretlerinde ile ağ üzerinde tıkanıklığa ve ani artışlara neden oldu.

Bitcoin Ordinals, bir Bitcoin’in en küçük bölümü olan bir Satoshi üzerine veri yazılmasını sağlayan, değiştirilemez varlık token’ı olarak özetlenebilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI