X


O Ülke İlk Dijital Parasını Bastı! CBDC Geliştirmeleri Hızla Devam Ediyor!

CBDC çalışmalarını irili ufaklı çok sayıda ülke devam ettiriyor.
22:00
10 Ağustos 2021

Jamaika Bankası yıl sonuna kadar tamamlamayı planladığı pilot uygulamanın bir parçası olarak ilk arzını gerçekleştirdi. Pazartesi günü törenle basılan dijital itibari paralar ilgili kurumlara dağıtılacak. CBDC konusunda son derece hızlı hareket eden Bank of Jamaika (BOJ) bir kilometre taşını daha geride bıraktı.

Jamaika CBDC Çalışmaları

Kurumlara ve yetkili ödeme hizmeti sağlayıcılara toplam 1,5 milyon dolarlık CBDC ihraç ediliyor. Pilot uygulamanın önemli bir adımı da bu hafta geride bırakılmış oldu. Pazartesi günü düzenlenen mali törende dijital paralar üretildi. Ülke resmen canlı CBDC testlerine başlamış oldu.

Toplam 230 milyon JMD ihraç edilecek. Kurumlar kendilerine ulaştırılan bu dijital paraları işlemlerinde test edecek. Bakan Clarke, Jamaika hükümetinin ülkenin dijital para projesinin geliştirilmesinde hızlı ilerleme kaydettiğini söyledi. Ülkenin milletvekilleri yıl sonuna kadar CBDC konusunda gerekli yasal altyapıyı hazırlamak için yoğun mesai harcayacak.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bir sonraki adımda Jamaika vatandaşlarına itibari paraların dağıtılması hedefleniyor. Etkin, güvenli ve hızlı ödeme çözümleri için hükümet yetkilileri bu konuyu önemsiyor. Bankalar ve finansla ilişkili kurumlara ellerindeki kâğıt paralar karşılığında birebir dijital paralar teslim edilecek.

Gelişmekte Olan Ülkeler ve CBDC

JPMorgan stratejisti Josh Younger yakın zamanda yaptığı açıklamada bazı bankaların gelişmekte olan ülkelerin CBDC’ye geçmesiyle birlikte %20-30 arasında kayıplar yaşayacağını söyledi. Elbette bu kayıplar gelişmekte olan ülkelerin vatandaşlarının cebinde kalacak. JPMorgan yakın zamanda yayınladığı bir raporda El Salvador gibi ülkelerin CBDC ve dijital paralara geçişini taktir etmişti.

CBDC birçok ülke vatandaşlarının daha uygun para transferleri yapmasını sağlayacak. Üstelik dünyanın önemli kısmında dijital bankacılığa erişim kısıtlı, dijital itibari paraların yaygınlaşmasıyla birlikte çok sayıda insan ekonomiye katılabilecek. Sadece bir telefon ve internete ihtiyacı olan vatandaşlar bankalara yüksek işlem ücretleri veya hesap yönetim bedelleri ödemek zorunda kalmayacak. Üstelik ticaret yapan esnafların sanal ödemeleri bankalardan değil, direkt olarak CBDC kanalından alacak olması da harika bir gelişmedir. Dünyanın birçok yerinde bankalar pos ödemeleri için %2-3 komisyon kesiyor. Üstelik ödemeleri alabilmek için günlerce beklemeniz de gerekebiliyor. CBDC hayatımıza daha fazla girmeli ve bankalara ödenen masraflar cebimizde kalmalı. Gelişmekte olan ülkeler tam da bu hedefe ulaşmak istiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar