X

Numeraire Coin Nedir?

Numeraire (NMR), Ethereum platformunda çalışan bir kripto para birimi token’ıdır. 
14:10
17 Ağustos 2020

Numeraire (NMR), Ethereum platformunda çalışan bir kripto para birimi token’ıdır. Numerai platformu ise riskten korunma fonu şirketi olarak tanımlanabilir. Şirket, verilerin gizliliğinden ödün vermeden profesyonel bir finansal modeli kitle kaynaklı hale getirmeyi hedefliyor. Bunun için de veri bilimi, makine öğrenimi, yapay zeka ve kriptografinin bir karışımını kullanıyor.

Numeraire Coin

Yukarıda da belirtildiği gibi Numeraire Coin profesyonel bir finansal model sunmayı hedefliyor. Bunun için de bilim insanlarına veri hizmeti sunuyor.

Numerai sayesinde bilim insanları, korumasının şifreli bir şekilde yapıldığı verileri web sitesinden indirebiliyor. Bu veriler daha sonra bilim insanları tarafından piyasa hareketlerini tahmin eden modeller oluşturmak için kullanılıyor. Modeller, makine öğrenimi algoritmaları ve yapay zeka karışımı kullanılarak oluşturuluyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Modeller karşılığında çeşitli yollarla ödemeler alan bilim insanlarına, NMR coin’i tercih etmeleri halinde farklı avantajlar sunuluyor. Ayrıca NMR, modellerine yapılacak saldırıları önlemek isteyen bilim insanları tarafından da kullanılıyor.

Bunların yanı sıra Numeraire, 2015 yılının sonlarında CEO Richard Craib tarafından başlatılan hedge fon şirketi Numerai’nin bir ürünüdür. Numeraire coin, Bitcoin ağında faaliyet gösteren projenin karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmek için hedge fonundan yaklaşık bir yıl sonra başlatıldı.

Numerai’nin yönetim kurulu, kurucusu ve CEO’su Richard Craib, Georey Bradway ve Xander Dunn’dan oluşuyor. Danışmanlar arasında ise Coinbase’in kurucu ortağı Fred Ehrsam, Polychain Capital’in kurucusu Olaf Carlson-Wee ve Kaggie’nin yönetim kurulu üyesi Ash Fontana yer alıyor.

NMR Coin Nedir?

NMR coin, platformda düzenlenen yarışmalarda hem yarışmanın bir koşulu olarak hem de ödülü olarak kullanılıyor.

Numerai, her hafta bilim adamlarının güncellenmiş verilere eriştikleri ve bu verileri finansal modellerini oluşturmak için kullandıkları bir yarışma düzenliyor.Modeller daha sonra gerçek dünya piyasalarında üç hafta boyunca test ediliyor ve ardından en iyi performans gösteren 100 modele sahip bilim insanı çabalarından dolayı Bitcoin ile ödüllendiriliyor.

Yarışmaya katılmak isteyen bilim insanlarının “onaysız değişiklikleri önlemek için” projelerine NMR payları koymaları bekleniyor. Başarılı modellere sahip bilim adamları, Bitcoin ödülünün yanı sıra projeye koydukları NMR token’larını da geri alıyor.

Kaybeden bilim insanlarının projelerindeki NMR token’ları ise yakılıyor. Dolayısıyla kaybeden bilim insanları NMR coin’lerini de kaybetmiş oluyor.

Bunların yanı sıra yazının yayına hazırlandığı sırada 64.64 dolardan işlem gören Numeraire Coin, 189.005.302 USD işlem hacmi ile CoinMarketCap verilerine göre 70. sırada yer alıyor. Ayrıca piyasada şu anda 2.924.067 adet NMR bulunuyor ve sonuç olarak toplamda 11.000.000 NMR maksimuma ulaşılacağı ifade ediliyor.

Numeraire Coin’in 25 Haziran 2017’de 99,79 dolar ile rekor seviyeyi gördüğünü ve 26 Kasım 2018’de de 1,93 dolar ile en düşük seviyeyi gördüğünü belirtmekte de fayda var.

Numeraire Coin Yorum

Numeraire, bir hedge fonu tarafından başlatılan dünyanın ilk kripto para birimi olması dolayısıyla dikkat çekiyor. Ayrıca platformun bilim insanlarını teşvik etmesi ve makine öğrenimi, yapay zeka, Blockchain gibi en son teknolojik yenilikleri kullanıyor olması da pozitif yorumlar almasını sağlıyor.

Bunların yanında Numeraire Coin’in büyük bir potansiyele sahip olduğu ve yatırımcısının yüzünü güldüreceği de yapılan yorumlar arasında yer alıyor.

Numeraire Coin Nasıl Satın Alınır?

Dünyanın en yüksek alım satım işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance‘den Numeraire Coin’i güvenle satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar