reklamı kapat

Nükleer Enerji Santralinde Bitcoin Madenciliğinin Sonu Kötü Bitti!

Nükleer tesiste Bitcoin (BTC) madenciliği yapan tesis çalışanları tutuklandı.
10:00
22 Ağustos 2019

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) tarihi boyunca okullarda, iş yerlerinde ve fabrikalarda bile kurum sahiplerinin izni olmadan BTC madenciliği yapıldığı haberleri gündeme çıkmış olsa da, daha önce hiç nükleer bir enerji santralinde böyle bir olaya imza atılmamıştı.

Ukrayna merkezli haber kaynağı UNIAN’ın aktardığı yeni bir habere göre, kripto para madencileri tesiste madencilik yaparken milli güvenlik sırlarını sızdırdı ve olayın sonu tutuklanma ile bitti. Nükleer tesisin enerjisinden faydalanarak Bitcoin madenciliği yapan ancak donanımın internet bağlantısı nedeniyle farkında olmadan gizli bilgi sızdıran madenciler, Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) tarafından tutuklandı. Dedektifler 10 Temmuz tarihinde çıkarttıkları arama emri ile tesis içerisinde yetkisiz bilgisayar ekipmanı buldu ve çeşitli kablolara da el koydu.

Nükleer Mühendis Süper Bilgisayar İle Bitcoin Madenciliği Yaptı!

Konu hakkında çok fazla detay paylaşılmasa da kaçak Bitcoin madencilerinin tesis çalışanı olduğu ve kendi getirdikleri donanımlar ile madencilik yaptıkları bilinmekte. Bundan farklı olarak 2018 yılının Şubat ayında Rusya Federal Nükleer Merkezi içerisinde çalışan birkaç mühendis tesisin kendi süper bilgisayarını kullanarak Bitcoin madenciliği yapmıştı. Süper bilgisayarın saniyede 1.000 trilyon hesaplama yapabildiği ve internet bağlantısının ise bilerek kesildiği belirtilmekteydi.

Aslında Rusya bu tip olaylarla çok fazla gündeme geldi ve hala da gelmeye devam ediyor. Rus yetkililer bundan 1 sene önce de terk edilmiş bir kauçuk fabrikasına kurulan kaçak Bitcoin madencilik tesisinin arkasındaki kişiyi demir parmaklıklara göndermişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun