reklamı kapat

Norveçli Milyonerin Eşi Kaçırıldı: Saldırganlar Fidye Olarak 9 Milyon Euro’luk Monero İstiyor

Norveçli milyoner Tom Hagen'ın eşi Anne-Elisabeth Falkevik Hagen'dan 31 Ekim'den bu yana haber alınamıyordu. Polis, Anne-Elisabeth Hagen'ın kaçırıldığını açıkladı.
23:00
9 Ocak 2019

Kripto paralar bu kez düşüşlerle ya da yükselişlerle değil bir alıkoyma vakası ile gündemde. Norveç polisine göre 68 yaşındaki Anne-Elisabeth Falkevik Hagen 31 Ekim’den bu yana kayıp. Eşi Tom Hagen ise Norveç’in en zengin 172. kişisi. Anne-Elisabeth Falkevik Hagen’ı kaçıran kişi yada kişilerin ciddi tehditleri nedeniyle polis, soruşturmayı gizli tutmayı tercih etmişti.

Halkın yardımıyla soruşturmaya ilişkin bazı ipuçlarına ulaşabileceğini düşünen Norveç polisi nihayetinde soruşturmayı kamuoyuyla paylaşmaya karar verdi. Çünkü yeterli bilgiye sahip olmamaları nedeniyle Norveç polisinin eli kolu bağlanmış ve soruşturma bir kördüğüme dönüşmüş durumda.

Yerel medya organı VG.no’ya göre Anne-Elisabeth Falkevik Hagen bundan yaklaşık 10 hafta önce evinin banyosunda saldırıya uğramıştı. Ancak polis eve zorla girildiğine yönelik herhangi bir kanıt bulamamıştı. Tom Hagen, 31 Ekim gecesi evine geldiğinde eşini bulamadı. Evde sadece Norveççe yazılmış ve imla hataları içeren bir tehdit mektubu vardı. Mektupta saldırganlar Anne-Elisabeth Falkevik Hagen’ın serbest bırakılması için fidye olarak 9 milyon Euro değerinde Monero istiyordu.

Anne-Elisabeth’ten 31 Ekim’den sonra hiçbir şekilde haber alınamadı. Anne-Elisabeth’in kaçırılmasının doğrudan Tom Hagen’ın servetiyle alakalı olduğu düşünülüyor. Tom Hagen emlak yatırımcısı ve ülkenin en büyük enerji şirketinin %70 hissesinin sahibi. Ayrıca Tom Hagen 200 milyon dolarlık servete sahip.

Polisin elinde saldırganlar hakkında bazı ipuçları bulunuyor. Ancak polis saldırganları harekete geçirmemek için bu detayları kamuoyuyla paylaşmadı:

Amacımız Anne-Elisabeth Hagen’ı canlı bir şekilde bulmak ve yeniden ailesiyle bir araya gelmesine yardımcı olmak. Bu tür vakalarda zaman önemli bir faktör. Anne-Elisabeth Hagen’i bulmamıza yardımcı olabilecek ipuçlarına ihtiyacımız var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun