X


NFT Coşkusu Bitti Mi? 2021 Yılının NFT Verileri!

Bu yıl NFT sektörü tam anlamıyla patlama yaşadı. Peki güncel veriler neye işaret ediyor?
13:19
7 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Dev firmaların da ekosisteme girmesiyle birlikte NFT alanında büyük bir paylama yaşandı. Çok kısa süre içinde sayısız koleksiyon üretildi ve ciddi satış hacimleri oluştu. Peki bu yıl yapılan NFT işlemlerinde en yoğun ilgiyi kimler gösterdi?

2021 Yılı NFT Verileri

Chainalysis, bu yıl şimdiye kadar NFT işlemlerinin çoğunun bireysel alıcılardan geldiğini, ancak büyük hacimlerin koleksiyoncular ve kurumlar tarafından yönlendirildiğini belirledi. Son araştırmalarda bunları “perakende” (bireysel) olarak sınıflandıran Chainalysis‘e göre, 2021’de tüm NFT işlemlerinin %80’inden fazlası 10.000 doların altındaydı.

Blockchain analitik firması Chainalysis‘in 6 Aralık tarihli “2021 NFT Market Açıklaması” başlıklı raporu, 2021 boyunca NFT işlem eğilimlerini ayrıntılı olarak anlattı. Chainalysis‘teki araştırmacılar, Ocak ve Ekim 2021 arasındaki blockchain verileri inceledi.

Küçük yatırımcıların işlemleri 2021 yılında %80’e kadar ulaştı. Koleksiyoner seviyesindeki yatırımcıların toplam yüzdesi ise Mart ayında %6’yken 31 Ekim’e kadar %20 sınırına dayandı. Yıl sonuna doğru büyük çaplı yatırım yapanların sayısı da hızla arttı.

Kurumsal boyuttaki işlemler, tüm transferlerin %1’inden daha azını oluştururken, dönem boyunca gerçekleşen işlem hacminin %26’sını oluşturdu.

Bireysel yatırımcı boyutundaki bir işlemin değeri 10.000 ABD Dolarından daha düşükken, koleksiyoncu boyutundaki bir işlemin değeri 10.000 ila 100.000 ABD Doları arasındadır. Araştırmaya göre kurumsal boyutta bir işlem 100.000 dolardan fazla değere sahip bir işlemdir.

Yukarıdaki grafikte detaylı şekilde görüyorsunuz.

NFT İşlem Hacmi

Mart ayından bu yana NFT dolar cinsinden transfer hacminde aslan payını tahsildarlar ve kurumlar oluşturdu. Hacmin %63’ünü tahsildar büyüklüğündeki işlemler ve %26’sını kurum büyüklüğündeki işlemler oluşturuyordu, yani bireysel transferler incelenen zaman dilimi için hacmin %11’ini oluşturuyordu.

Ayrıca raporda şöyle bir ifade kullanılıyor:

“Veriler, NFT pazarının, bireysel işlemlerin tüm işlem hacminin ihmal edilebilir bir payını oluşturduğu geleneksel kripto para piyasasından çok daha bireysel yatırımcı odaklı olduğunu gösteriyor”.

NFT’lerle ilişkili kazanç potansiyeli, 2021 yılına kadar kripto para biriminin benimsenmesini sağlayan birkaç faktörden biriydi. Yıl sonuna kadar 18 milyar dolara yakın NFT satışıyla rekor kırılması bekleniyor.

Sadece geçtiğimiz hafta 300 milyon dolarlık satış yapıldı bunun yaklaşık dörtte biri The Sandbox’taki metaverse arazi satın alımlarından geldi. Ek olarak, Chainalysis‘e göre 2021 yılına kadar ERC-721 ve ERC-1155 (NFT Ethereum Standartları) sözleşmelerine 27 milyar dolarlık kripto para gönderildi.

Chainalysis, yeni piyasaya sürülen bir NFT’den kâr elde etme şansını artırmak için WL alınması gerektiğini söyledi. WL alan yatırımcıların %75’i yatırımlarından kazanç elde etti. Hatta firma daha ileri giderek, WL olmadan bir NFT ile kazanç elde etmenin son derece güç olduğunu savunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar