X


Nesnelerin Internetin’den Bitcoin’e: Madencilik Yapan Lambalarla Tanışın

22:49
20 Ocak 2016

Bitcoin madencilik devi Bitfury, prototipi tamamlanan madencilik yapabilen elektrik lambaları ile “Nesnelerin İnterneti” kavramında bir adım öne geçiyor.

2015 yılı ortalarında geliştirilen ve küçük miktarda Bitcoin madenciliği yapılabilen cihaz, yavaş yavaş son halini alıyor.

Bitfury’den yapılan açıklamaya göre; cihaz ile amaçlanan hedef, para kazanmaktan çok kripto para ekosisteminde inovatif çözümler üretmek, ayrıca lambanın eğitim ve eğlence amaçlı kullanılabileceği de belirtiliyor.

Bitfury Başkanı Niko Punin; taşınabilir madencilik cihazları üretme çalışmalarının, şirketin vizyonlarından biri olduğuna vurgu yaparak, geliştirme çalışmalarının devam edeceğini ifade ediyor.

Prototip olarak üretilen cihazda MicroMiner başlığı altında Wi-Fi ve Bitcoin madencilik çipleri yer alıyor.

Bu özellik ile MicroMiner’lar, “Nesnelerin İnterneti” olgusu kapsamında herhangi bir cihaza eklenebilir olacak ve böylece bu tür nesneler veya cihazlar Bitcoin üretme kabiliyetine kavuşacak. Ayrıca çalışma tamamlandığında, cihazın açık kaynak kodlu olarak sunulacağını belirtelim.

Bitfury ürettiği ve geçtiğimiz aylarda duyurduğu 16nm ASIC Miner çipler ile şu anda sektörün en verimli cihazlarına sahip. Geliştirdiği inovasyonlarla da Bitcoin ve kripto para teknolojileri için öncü şirketlerden biri olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar