X


Blockchain Bölünmez, Bitcoin Ölmez…

17:00
20 Ocak 2016

“Artık yeni hiçbir şey yok. İcat edilebilecek her şey icat edildi.” demişti Charles Duell 1899 yılında Amerikan Patent Dairesi Başkanıyken. Nedendir bilinmez, insanlar bilmedikleri veya bilmek istemedikleri ya da bildiklerini düşündükleri konularda aşırı bir öz güven çerçevesinde konuşurlar. Aslında bir suçları yoktur, yaptıkları işi en iyi şekilde yapmaktadırlar ve başkalarının onlar kadar iyi olabileceklerini düşünemezler. Ancak unutmamak gerekir ki “en büyük düşmanımız başarılarımızdır.”

Esasında geçtiğimiz hafta içerisinde yaşadığımız da tam da böyle bir durumdur. Bitcoin`in geliştiricilerinden birisi çıkıp, “ben küstüm oynamıyorum” dercesine, 5 yıldır emek verdiği Bitcoin geliştirme sürecine son verdiğini, elindeki tüm Bitcoinleri sattığını duyurdu. Bu haberin arkasından piyasada inanılmaz bir dalgalanma ile fiyatlar %20 ye yakın dalgalandı. Ancak unutulan bir şey vardı ki bu geliştirici; “Bitcoin`den çıkıyorum” derken, önde gelen 30 banka tarafından başlatılmış olan ve Blockchain temelli bir finans sistemi geliştirilmesini hedefleyen R3 projesinden çıkmamıştır.

Blockchain teknolojisine yatırım yapıp, Bitcoin`den çıkıyorum demek 1990`larda bilgiye erişmek istiyorum ama interneti istemiyorum demekle eş değerdir. Blockchain teknolojisinin sonucu olan Bitcoin`in yaratmış olduğu anonimliği, ancak bir o kadar da güvenilir değer transferini bir kenara itip,  sadece Blockchain değerlidir demek ilginç bir yaklaşım olsa gerek.

Diğer taraftan unutmamak gerekir ki Mike, Gavin, Andreas gibi isimler Bitcoin`in yaratıcısı değiller. Velev ki öyle olsalar, açık kaynak kodlu ve yazılımdan anlayan herkesin geliştirici olabileceği bir teknolojide Bitcoin 2-3 kişinin işin içinde olup olmamasına bağlanamaz. Çünkü Bitcoin merkeziyetçi olmayan, toplumun tamamına ait olan ve toplumun tamamının değerini belirleyebileceği, kullanabileceği bir değerdir. Aynı şekilde temelde Bitcoin Foundation bile eğitim, geliştirme ve regülasyonlar açısından bir şeyler yapılması açısından faydalı olsa da, Bitcoin genel mantığına yani merkeziyetçi olmama mantığına terstir. Bitcoin Foundation olmasa ne olur? İşin özeti Bitcoin, üçten büyüktür. Çünkü Bitcoin konuyla ilgilenen herkesindir, hepimizindir.

Peki Bitcoin öldü mü, ölüyor mu, ilk yardıma ihtiyacı var mı?

Bitcoin`in ilk öldüğü haberi “Why Bitcoin can`t be a currency” haberi ile 15 Aralık 2010 tarihinde, değeri 0,23$ iken yapılmış. Aradan geçen yıllarda 2010 yılında 1, 2011 yılında 6, 2012 yılında 1, 2013 yılında 14, 2014 yılında 26, 2015 yılında 39, 2016 yılında ise daha ilk 15 günde 2 haberde geçmiştir. Bitcoin`in öldüğü, bittiği, yandığı ve kül olup dağa kaçtığı haberi toplamda tam 89 kez yapılmıştır. Bu güzel listeye ve haberlerin olduğu zaman ki Bitcoin fiyatına  buradan ulaşabilirsiniz. Genellikle bu haberlerin fiyat dalgalanmalarına denk gelmesi ilginç bir rastlandı olsa gerek.

Tabi 89 kez haberi yapılmış olmasına rağmen hala ölmemesi,  90. haberden sonra ölmeyeceği anlamına gelmeyeceği gibi, öleceği anlamına da gelmeyecektir. Elbette toplumun verdiği bu değer bir gün bitebileceği gibi, insanlara verdiği özgürlük sayesinde belki yüzyıllarca ayakta kalacak ve internetin değer transferinin bel kemiği olacak bir değere dönüşecektir. Geleceğin hangi yönde gideceği bilinmez ancak konu özgürlükse, insanların özgürlüğü her zaman için yaşatma isteklilikleri, öldürme istekliliklerinden daha fazla olacaktır.

Mevzu geliştiricinin Bitcoin XT projesine yeterli desteğin gelmemesine sinirlenmesi veya R3 projesini yönetenlerin ricasıyla mı bunları yazdığı bilinmez ancak içerisinde barındırdığı birçok fırsat bir yana, Bitcoin`in değeri bir yana durmalıdır. Bu nedenle Bitcoin toplum bitti diyene kadar bitmeyecektir.

Bitcoin XT tartışmaları üzerine birçok şey yazılabilir. Bölünmeli mi yoksa bölünmemeli mi konusu apayrı bir konudur. Bitcoinde üstünlüğü eline geçirmek isteyenlerin bir çıkışı olabilir. Söz konusu geliştirici, yazısında bu konuya da dikkat çekmiş.

Bitcoin öldü demek için hala erkendir ve belki hiç denmeyecektir.

Sonuç olarak Blockchain bölünmez, Bitcoin ölmez…

Zira, yazının yazıldığı an itibarıyla bitcoin fiyatı tekrar toparlanma trendine geçmiş olup 400$ seviyesinin üstüne kendisini atmıştır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
 • Sezgin
  2 sene önce

  Elinde ONECOIN olupta.satmak isteyenler bana ulaşsın sezginkemene@hotmail.com

  15
 • Engin
  3 sene önce

  Elimde 940tane coin var satmak istiyorum almak isteyen arasın 5384562664

  29
 • Olcaytu2005
  5 sene önce

  Güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler.

  24