X


Neredeyiz ve Nereye Gidiyoruz: SimpleFX İle 2017’nin Özeti

00:42
18 Ocak 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

2017 yılı hiç şüphesiz ki kripto paraların yılı oldu. Geçtiğimiz yıl boyunca kripto para piyasalarında oldukça keskin fiyat artışları gerçekleşti. Bitcoin %1370 oranında değer kazandı; ancak bu oran bile %5308’lik litecoin, %9073’lük ethereum ve %35466’lık ripple artış oranlarının yanında oldukça mütevazı kaldı.

Geçtiğimiz yıl yaşanan bir önemli gelişme daha var: Kripto paralar, fintech topluluğunun dışındaki insanlar tarafından da fark edildi. Kripto paraların yıl boyunca kazandıkları ün karşısında halk ve özel kurumlar kayıtsız kalamadı. Ancak kripto paraların daha yaygın hale gelebilmelerini, devletler ve düzenleyici organlar önemli ölçüde etkileyebiliyorlar. Bu nedenle kripto paralar geleneksel bankacılık sistemine paralel bir çizgide ilerlediler. Böylece onları izlemek ve vergilendirmek daha zor bir hale geldi. Aslına bakılırsa bu konu ile ilgili hükümetlerden gelen hamlelerin biraz karışık olduğu söylenebilir. Bir tarafta kripto para borsalarını ve ICO’ları yasaklayan Çin’i görebilmek mümkünken; öteki tarafta şirketlere ödemelerinde bitcoin kabul etmeleri için izin veren, bu yüzden de kendi para biriminin işlem hacminde zirveler yaşayan Japonya’yı seyredebilmek mümkün.

Peki ya bu yıl içerisinde kripto paraları neler bekliyor? On binlerce yeni paranın ortaya çıktığını görüyoruz. Ancak bu paraların çoğu önce değer kaybediyor ve sonra tamamen yok oluyorlar.

Bitcoin, litecoin, ethereum, dash ya da ripple gibi piyasanın büyük oyuncuları, rollerini aynı bağlamda devam ettireceğe benziyorlar. Ancak fiyatlarının dalgalanmaya meyilli olduklarını söyleyebiliriz. Neyse ki piyasanın tecrübeli kullanıcıları, yukarı ya da aşağı yönlü hareketlere aldırış etmeden nasıl kâr edeceklerini biliyorlar.

Öte yandan, devletlerin çeşitli yönlere işaret eden yaklaşımlar sergilemelerine, muhtemelen bu yıl da şahit olacağız: Katı bir tavır sergileyenler kripto işletmelere olanak sağlamayacaklar. Öte yandan daha ılımlı politikaları izleyen devletler, kripto paraları daha da benimseyecek ve onların sunduğu olanaklardan faydalanacaklar.

Kripto paraların daha da benimsenmesine yol açacak olan ve SimpleFX kullanıcıları tarafından da büyük bir sempati duyulan, kripto paraların sahip olduğu bir diğer ayırıcı özellik ise; onların bireyler ve kurumlar arasında, kıta ayrımı dahi yapılmaksızın transfer edilmeye ne kadar elverişli oldukları gerçeğidir. Geleneksel banka transferlerine karşın kripto paralar; hızlı, etkili ve düşük ücretli işlemleri, gereksiz aracıları ortadan kaldırarak gerçekleştiriyor.

Peki bu yıl, SimpleFX ve kullanıcıları için neler getiriyor? Platform, sundukları hizmeti geliştirmeye ve onun basit kullanım özelliğini korumaya devam edecek. Daha da önemlisi SimpleFX, bilgisayarlarda kullanılabilecek yeni bir işlem platformu geliştirmeyi planlıyor. Ayrıca bu yılın kripto paralar için etkinlik dolu bir yıl olması bekleniyor. Durum her nasıl olursa olsun SimpleFX, kullanıcılarına işlem gerçekleştirme hizmetleri sunmak için mücadele edecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER