reklamı kapat

Nassim Taleb: Bitcoin Yatırımcılarının Çoğu “Aptal”

Nassim Taleb, Bitcoin yatırımcılarını kızdırdı.
21:51
21 Haziran 2020

Matematikçi, istatistik bilimcisi ve Siyah Kuğu kitabının yazarı ünlü isim Nassim Taleb, Bitcoin yatırımcılarının “tamamen aptal” olduklarını düşünse de lider kripto para birimi Bitcoin’in aslında iyi bir yatırım ve seçim olabileceğini vurguladı. Kripto para yatırımcılarını ve kripto para topluluğunu sert bir şekilde eleştiren Taleb, yine de kripto paraların genel olarak mükemmel bir fikir olduğunu düşündüğünü söylemekten de geri kalmadı.

Bitcoin Yatırımcılarını Kızdıracak Açıklama

Taleb’in bu eleştirisinin ortaya çıkmasına sebep olan kişi ise İngiliz ekonomist Friedrich Hayek oldu. Hayek, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Nassim Taleb’i küresel merkezi planlamaya yardım etmek ve merkezi düzenin sağlanmasına katkıda bulunmakla suçladı. Bilindiği üzere kripto para birimlerinin temeli de özgürlüğe ve ekonomik bağımsızlığa dayanıyor.

Taleb ise Bitcoin de dahil birçok kripto para yatırımcısının bu amaçla yatırımcı olmadığını ve bunların büyük bir kısmının sadece para için böyle bir amaca sahip olduğunu vurguladı. Kripto para birimleri gerçekten de ilk başlarda sadece sunduğu özgürlük ve devrimsel teknolojisi nedeniyle rağbet görse de ana akım kabulün bundan çok daha farklı bir sebep, kısacası zengin olma hayali ile arttığı bilinen bir gerçek.

Buna rağmen Taleb’in bu açıklaması ve Bitcoin ile kripto para yatırımcılarının aptal olduğunu belirtmesi sadece çok küçük bir kitleyi hedef alıyor gibi gözüküyor.

Taleb, Nouriel Roubini gibi sert bir Bitcoin eleştirmeni olmasa da ara ara böyle sert açıklamalarda bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.