Nasıl NFT Sahibi Olabilirim?

Okuma Süresi: 2 Dakika

Arkadaşlar öncelikle bir NFT satın alabilmeniz için NFT’nin olduğu platforma özgü bir cüzdan olması ve bu cüzdanda da kripto paranın olması gerekmektedir. Örneğin Opensea NFT pazarı için Metamask cüzdanı gibi. Yani NFT’lerin sergilendiği ve satın alındığı platformlar vardır ve bunlar farklılık gösterir. Bu platformlarda beğendiğiniz NFT’lere üreticisinin belirlediği şartlarda, açık artırma veya direkt satın alma seçenekleriyle sahip olabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, Opensea NFT pazarına girdiğinizde direkt satın alma seçeneği ile bir NFT’e sahip olabilirken, bir Foundation pazarında açık arttırma usulü ile NFT sahibi olabilirsiniz.

Bunun dışında;

  • Mintable
  • Nifty Gateway
  • Rarible
  • SuperRare
  • VIV3
  • BakerySwap
  • Axie Marketplace
  • Magic Eden

gibi pazarlarda da NFT’ler satın alabilirsiniz. Satın alma işlemi tamamlandığında satın almış olduğunuz NFT, üreticinin cüzdanından sizin cüzdanınıza transfer olacaktır. İsterseniz satın aldığınız NFT’leri yine aynı pazar yeri uygulamaları üzerinden yeniden satışa çıkarabilirsiniz.

Sizlere NFT sektöründe en çok sorulan sorulardan bir tanesini cevaplandırmak istedim. Niçin bir NFT karakteri satın almalıyız? ya da bu resim parçalarına, jpeg görsellerine neden devasa miktarlarda paralar ödeniyor?

İçerik Rehberi

Neden NFT Almalıyız?

Bu soruya cevap verirken aslında ben NFT’leri her zaman normal hayatımız ile kıyaslamak istiyorum. Bildiğiniz gibi NFT’ler normal hayatta var olan sanatsal çalışmaların, sanat konusunda işlev kazanan şeylerin aslında dijital ortama yansıtılmış hali. Dijital ortamda ileriye dönük olarak daha da iyi yerlere getirilmeye çalışılan sektör diyebiliriz. İster istemez insanoğlunu düşündüğümüzde doğduğumuz andan öleceğimiz ana kadar her zaman sahip olma arzumuz vardır. Yani bir şeylere sahip olmak isteriz. Bu sebeple bizler araba almak isteriz, ev sahibi olmak isteriz, bağ bahçe almak isteriz. Peki bunları niçin almak isteriz? Çünkü bunları aldığımız zaman aslında bir varlık sahibi olmuş oluruz. Bu aslında kendimizi bize iyi hissettirir. Bunun dışında bizim karakter özelliğimize baktığımızda her kesin ilgi alanı bir diğerine göre farklılık gösterir. Kendimden örnek vermek gerekirse, ben teknoloji ve teknolojik aletler ile ilgilenmeyi seven bir insanım. Oyun oynamayı severim, video çekmeyi ve montajlamayı severim. Bu yüzden benim bu işleri yapmamı sağlayacak güzel bir kasaya ve alet edevata sahip olmam gerekir. Maddiyatım yettikçe de bunları temin ederim, parçalarını değiştiririm vs. gibi… Yani olayı şuraya getirmeye çalışıyorum. Bu benim karakter özelliğimden dolayı ortaya çıkan ilgi alanımdır. Lakin farklı bir kişiye baktığınızda o kişinin ilgi alanı farklı olabilir. Yani benim ilgi duyduğum alana hiç ilgisi olmayabilir. Aslında buda insanoğlunun bir şeylere sahip olup kendini tatmin etme özelliğini ortaya çıkarır. Yazımın devamı için lütfen linke tıklayınız.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.