reklamı kapat

Nasdaq Gözünü XRP’ye Çevirdi

Nasdaq küresel veri akışına BTC ve ETH'den sonra XRP de eklenecek.
16:00
30 Nisan 2019

Menkul kıymetler borsası operatörü Nasdaq yeni bir kripto para indeksini ekleyecek: Piyasa değeri bakımından kripto para piyasasının 3 numarası XRP.

XRP İndeksi

Nasdaq yaptığı duyuruda Yeni Zelanda merkezli Blockchain veri toplama ve araştırma şirketi Brave New Coin’le ortaklık kurduğunu belirtti. Nasdaq bu anlaşma sonucunda 1 Mayıs’tan itibaren “gerçek zamanlı”  XRP indeks bilgisi sunacak.

Tam olarak XRP Liquid Index (XRPLX)adını alan indeks XRP’nin spot ya da referans fiyatını yansıtacak. Fiyatlar genellikle dolar ve diğer likiditesi yeterli piyasalara dayanacak. Brave New Coin XRPLX’in sadece işlem hacmi yüksek ve emir defteri derinliği olan borsaları kaynak alacağını açıkladı. XRPLX için kaynak gösterilen borsalar arasında Bitfinex, Bitstamp, Poloniex bulunuyor. Yakın zamanda Kraken ve Coinbase de eklenecek. Veri akışı Nasdaq Global Index Data Sercive GIDS’den ulaşılabilir olacak. Indeksin 2014 yılına kadar verileri kapsadığı belirtiliyor ve her beş dakikada bir veriler güncelleniyor.

Nasdaq Brave New Coin’le birlikte ilk olarak bu yıl başında bir girişimde bulunmuştu. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) indeksleri küresel veri hizmeti sistemine eklenmişti.

Geçtiğimiz hafta Nasdaq’ın Bitcoin’i test ettiği iddia edilmişti. Nasdaq’ın herkese açık olmayan bir ortamda Bitcoin tabanlı bir ürünü hayata geçirdiği ve 10 Nisan’dan bu yana testlerin devam edildiği öne sürüldü. Nasdaq destek ekibi konu hakkında net bir açıklamada bulunmadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.