reklamı kapat

Nakamoto İle İlgili Yeni Bir İpucu: Windows Kullanıyor!

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i Windows PC kullanarak geliştirdiği ortaya çıktı.
10:00
27 Mayıs 2020

Laszlo Hanyecz‘i herkes “Bitcoin Pizza Adam” olarak tanıyor.  Çünkü 2010 yılında 10.000 BTC karşılığında iki pizza alan Hanyecz, hem tarihteki ilk Bitcoin alışverişini gerçekleştirdi hem de iki pizza için adeta bir servet ödemiş oldu. Ancak bu durum Hanyecz’in aynı zamanda bir Bitcoin geliştiricisi olduğu gerçeğinin zaman zaman önüne geçiyor.

İlk MacOS Desteği

Aslında Hanyecz Bitcoin dünyasında oldukça önemli bir adım attı ve Bitcoin için ilk MacOS desteğini geliştirdi. Hatta MacOS için ilk GPU madenciliğini de yine Hanyecz’in yaptığı biliniyor.

Bununla birlikte Hanyecz, 2010 başlarında Bitcoin alanına girdi ve yaklaşık bir yıl boyunca Satoshi Nakamoto ile çalıştı. Ortaya çıkan bilgilere göre çalışmaların çoğunluğu çeşitli hataları düzeltmekle ilgiliydi.

O dönemde Apple‘ın Bitcoin ile uyumluluğu hakkında bir sorun oluştu: Satoshi Nakamoto bir Mac’e sahip değildi ve Apple işletim sistemi için Bitcoin’i nasıl geliştirileceğini bilmiyordu. Cointelegraph’ın haberine göre Hanyecz konuyla ilgili açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Bitcoin aslında Mac’te çalışmadı. Ben de Bitcoin’in Mac’te çalışmasını sağladım. Satoshi benden MacOS sürümlerini yapmamı istedi. Bunu ben yaptım çünkü Satoshi’nin Macintosh’u yoktu. Mac için nasıl yapılacağını bilmiyordu. Ben de bunu yapıyordum ve aslında gönderilen benim ikili dosyamdı.

Satoshi Windows Kullanıyordu

Bu açıklamalara bakıldığında Satoshi’nin Windows PC kullanarak Bitcoin’i geliştirdiğini rahatlıklar ifade edebiliriz. Belki de bu infosec ve gizlilikle ilgilenen biri için alışılmadık bir seçim olabilir. Çünkü Linux bu arayışlara daha doğal bir şekilde katkıda bulunuyor. Öte yandan bu durum Satoshi’nin profesyonel bir kodlayıcı olmadığı fikrini de destekleyebilir.

Bunun yanında işletim sistemi seçiminin bu detayı, Satoshi’nin profilinin genel bulmacasına bir parça daha eklemiş oluyor. Belki de kripto topluluğu tam bir resmi parça parça bir araya getirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.