X


MUFG, Dijital Para İddialarını Reddetti

MUFG, dijital para iddialarını yalanladı...
14:00
4 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Japonya’nın en büyük bankası ve dünyanın beşinci en büyük bankası konumunda olan MUFG Bank, gelecek yıl Japonya’da dijital para birimi çıkarma planları olduğunu reddetti.

4 Aralık’ta yapılan bir açıklamaya göre Mitsubishi UFJ Financial Group Bank (MUFG), yeni bir iş ortaklığının nihayetinde dijital bir para birimi çıkarmak ya da çıkarmamak konusunda herhangi bir karara varmadıklarını belirtti.

Dijital Para Planı Yok

Japan Times’ın da içinde bulunduğu çeşitli yayın organları MUFG’nin 2020 yılının ilk çeyreğinde bir dijital para birimi piyasaya sürmeyi planladığı iddiasını ortaya atmıştı.

Ancak MUFG bugün yaptığı açıklamalarda, “Bu iddialar MUFG Bank tarafından yapılan herhangi bir duyuruya dayanmıyor. Yeni bir şirket kurulması için ortak girişim anlaşması imzaladığımız doğrudur. Ancak şu anda bu konudan başka bir karar alınmadı.” ifadelerini kullandı.

Dijital Ürünler Ve Japonya

Yapılan açıklamalarda kullanıcıların bir banka hesabına bağlı dijital para birimi hesabıyla QR kodlarını kullanarak mobil telefonlarla ödeme yapmalarını sağlayacağı ifade ediliyor.

“Konuya aşina kaynaklardan” elde ettiği bilgilerden bahseden Japan Times’a göre, MUFG token’ın arkasındaki şirkette azınlık hissesi alacak. %51lik ortaklık payı ise insan kaynakları hizmetleri sağlayıcısı Recruit Holdings’e ait olacak.

Giderek artan sayıda banka, Mizuho Bank’ın J-Coin Pay’i gibi programlar yerel olarak büyük ilgi görmeye başladığından beri Japonya’da dijital ödemelere olan ilgiden faydalanmaya çalışıyor.

Tüm bunların yanında MUFG, dijital para birimi MUFG Coin’in 2019 yılından itibaren uygulamalı olarak kullanılmasına karar verdiğini belirttiği haberlerini burada sizlerle paylaşmıştık.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar