X


MtGox CEO’su Mark Karpeles Sonunda Tutuklandı

16:53
1 Ağustos 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

2014 yılı Şubat ayına kadar dünyanın en büyük işlem hacmine sahip olan MtGox Bitcoin borsası bir anda kapanmış ve dünya çapında on binlerce Bitcoin kullanıcısının hesaplarındaki yaklaşık 350 milyon USD değerindeki bitcoin ortadan kaybolmuştu.

Tokyo Polisi, bu konuda yürüttüğü soruşturma kapsamında bugün (01.08.2015) sabah saatlerinde Mark Karpeles’i tutukladı. Japon haber sitesi NHK World haberine göre, Karpeles bitcoin borsa şirketi MtGox’ta yaşanan dolandırıcılık faaliyetinden sorumlu olduğu düşüncesiyle tutuklandı. Henüz resmi olarak Karpeles’e herhangi bir somut suçlama yapılmazken 350 Milyon USD değerindeki “bitcoin yok oluşunda” Karpeles’in parmağı olduğu düşünülüyor.

4375448_3_b68b_le-pdg-de-mtgox-mark-karpeles-est-introuvable_5f789cebd2b993ae2643b7a8186cf2b9Dünya’da ve Türkiye’de bir çok bitcoin kullanıcısının büyük miktarda bitcoininin ortadan kaybolmasına sebep olan MtGox vurgununun ve kaybolan bitcoinlerin akıbetinin Mark Karpeles’in tutuklanması ile Japon Polisi tarafından çözülme noktasına geldiğini düşünüyoruz. Zira bir yılı aşkın süredir hakkında soruşturma yürütülen Karpeles’in bugüne kadar tutuklanmamış olması hakkında tutuklamaya yeter bilgi ve delillere ulaşılamamış olmasından kaynaklanıyordu. Bu tutuklama haberi ile durumun Mark Karpeles aleyhine değiştiğini düşünmek  yanlış olmayacaktır.  Gelişmeleri takip ediyoruz.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar