reklamı kapat

Monero Başarıyla Hard Fork’landı

Gizlilik odaklı altcoin Monero dün başarıyla hard fork’landı.
08:00
10 Mart 2019

Monero, planlanan protokol yükseltmesini (hard fork) 9 Mart’ta başarıyla tamamladı. Daha iyi ASIC direnci için PoW algoritmasında yapılan ince ayarlar, big bang saldırılarını hafifletmek için yapılan değişiklikler ve gizliliğin daha da artırılması adına işlem homojenliğinin artırılması hard fork’ta yapılanlardan yalnızca birkaçı.

Hard fork’la yapılan yaklaşık 1 milyon güncellemeden üçü öne çıkıyor. Bu üçlüye sırasıyla göz atalım…

PoW Algoritması

İlk olarak Monero’nun PoW (Proof-of-work) algoritması CryptoNight-R’da küçük düzeltmeler yapıldı. Bununla an itibariyle ağdaki ASIC’lerin durdurulması amaçlanıyor. Sonuç olarak madencilerin yazılımlarını güncellemesi gerekecek.

Big Bang

İkinci olarak big bang (büyük patlama) isimli saldırı ele alınıyor. Bu saldırılarda işlemleri spam’leyen saldırgan “bilgisayar kaynak gereksinimlerinde” fahiş bir artışa sebep olabilir, bu da Monero altyapısının mevcut kapasitesini aşabilir.

Sorunun temeli Monero’daki blok boyutu limiti. Bu limit son 100 bloğun ortalaması. Blok süresi 2 dakika, yani ağ stres altındayken blok boyutu kat kat artabilir.

2 günden kısa sürede blok boyutu 10 TB’a çıkabilir ve “neredeyse tüm” full node’ların ağla bağlantısını kesebilir. Bu sorunların çözümü için blok boyu algoritmasında bazı değişikliklere gidiliyor.

İşlem Homojenliği

İşlem homojenliği/benzerliği konusundaki iyileştirmeler ise 3. büyük değişiklik. Bu güncellemeyle işlevsiz/sahte şifrelenmiş veriler her işleme gönderilerek Blockchain analizlerinin ödemenin kaynağını belirlemesi daha da zorlaştırılıyor, böylece gizlilik artıyor.

Bu değişikliklerin tümü, Monero Research Lab tarafından “uygulaması güvenli” olarak görüldü.

Kaynak: Cryptoslate

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun