Monaco Token Nedir?

Özet

  • Monaco bir debit kart projesi olarak kripto ekosisteminde yer alıyor.
14:20
26 Kasım 2019

Kripto paralar top 100 listesinin yeni bir yolcusu var: MonacoMonaco (MCO) kripto paraların debit kartlar aracılığıyla harcanmasını sağlamayı hedefleyen bir proje. Monaco kripto para ekosistemi içerisinde oldukça ilginç bir yere sahip. Geleneksel finansal kurumlardan uzaklaşmak yerine, bu kurumlarla birlikte çalışma yolunda ilerliyor.

MCO Token Nedir?

Dün %25’in üzerinde bir yükselişle listede büyük bir sıçrama yapan Monaco, şu sıralar listenin 70. sırasında yer alıyor. Yaklaşık 31 milyon MCO token’ının 15 milyon kadarı dolaşımda. 3.97 dolardan işlem gören Monaco’nun piyasa değeri 62 milyon dolar.

Kripto para dünyasında birçok kripto debit kartı projesi bulunuyor. Örneğin Coinbase’in The Shift adındaki debit kartı en popüler olanlardan. Ancak Monaco debit kartı diğerlerinden birkaç noktada ayrılıyor. Monaco’nun özelliklerini inceleyelim.

Monaco Nasıl Çalışır?

Monaco kartları içerisine Bitcoin, Ethereum, Litecoin, ERC20 token’ları ve itibari para birimlerini temsil eden kripto paralar yüklenebiliyor. Monaco’nun ilk hedefi debit kartlarının bütün günlük alışverişlerde kullanılmasını sağlamak.

Monaco debit kartının aylık ya da yıllık ücreti bulunmuyor. Monaco’nun etkin olduğu bölgelerde ücretsiz Monaco debit kartı isteyen her kullanıcıya gönderiliyor. Ayrıca MCO token’ı alan kullanıcılar için özel avantajlı kart seçenekleri de bulunuyor. Bu avantajların en önemlisi Monaco debit kartlarının her alışveriş tutarının %1’i veya %2’si oranında para kazandırması. Üstelik debit kartlar ile yapılan işlemlerin herhangi bir ücreti bulunmuyor ve ATM’lerden bir limite kadar nakit para çekimi yapılabiliyor. Monaco bankalar arası para değişimlerinin de düşük işlem ücretleriyle yapılacağını öne sürüyor.

Monaco, debit kartlarının dağıtımını yapması için Visa ile anlaştı. Kartlar ilk olarak Singapur’da bulunan 17 bin kullanıcıya dağıtılacak. Yol haritasına göre kartlar önce Asya’nın tamamında, sonra Avrupa’da ve en nihayetinde bütün dünyada kullanıma açılacak.

Monaco cüzdan uygulaması Android ve iOS cihazlar için kullanıma sunulmuş durumda. Uygulama kripto para ve itibari para birimleri dönüştürmek, göndermek ve al-sat yapmak için kullanımı oldukça kolay bir arayüz sunuyor. Monaco’nun internet sitesine göre, Monaco aracılığıyla yapılan para gönderimleri %5-8 oranında daha ucuz oluyor.

Diğer yandan Monaco uygulamasının kendine ait “otomatik-yatırım” seçeneği bulunuyor. Ancak bu özellik hakkında çizgiler belirlenmiş değil, Monaco geliştiricileri bu özelliği kullanıcıların riskleri göze alarak kullanmasını tavsiye ediyor.

MCO nereden alınır?

Ethereum tabanlı ERC20 MCO token’ları Monaco’nun kart dağıtımlarında, para iadelerinde ve platform içerisinde kullanılıyor. Monaco dünyanın en büyük hacimli kripto borsalarından Binance‘te işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar