‘Breakout Trading’ Yönteminde Yatırımcıların Bilmesi Gereken 10 Kural

Özet

  • Breakout Trading olarak bilinen yöntemin püf noktaları neler?
15:00
26 Kasım 2019

Breakout trading (kırılma noktaları) birçok aktif yatırımcı tarafından herhangi bir fiyat trendinin ilk aşamalarında pozisyon almak ve kendisini diğer yatırımcılara kıyasla öne geçirmek için kullanılan bir yöntem şeklinde biliniyor. Söz konusu strateji aslında volatil zamanlarda düşüş veya yükseliş yönünde başlayan herhangi bir hareketin ilk aşamalarında alım satım yapmak şeklinde özetlenebilir.

Bu yöntem düzgün bir şekilde uygulandığında, kripto para yatırımcılarına büyük faydalar sağlayabiliyor. Bu yazımızda “breakout trading” yönteminin anatomisini paylaşacağız.

Breakout Trading İçin Bilinmesi Gereken 10 Kural

  • Kırılma anları genellikle bir varlığın fiyatının direnç veya destek seviyesinin dışına çıkması, yani yeni bir trende yönelmesi esnasında oluşur.
  • Kırılma yaşandıktan sonra stop loss emri günün en düşük seviyesine yerleştirilebilir. Bu da beklediğinizin aksi bir hareket gerçekleşmesi durumunda günün en düşük seviyesinin altına inilmesini engeller ve sizi zarardan kurtarır.
  • Kırılmalar grafiklerin aşırı alımı gösterdiği veya RSI indikatörünün 70’in üzerine denk geldiği anlarda daha çok başarısız olmaya meyillidir. 70 RSI üzerinde bir kırılma ve kapanış olması durumunda ise, bu durum parabolik bir hareketin sinyalini vermeye başlamıştır.
  • Geçmişteki kritik direnç noktalarının hangi seviyelerde olduğunu bilmeden breakout trading yapmak, o seviyede takılı kalan yatırımcıların toplu satış yapabilme ihtimallerinden dolayı kötü bir fikir olarak belirtilebilir.
  • Kırılma anında alım yaptığınızda beklediğiniz ivmeyi göremediğinizde ve günün en düşük seviyesine ilerleme yaşandığında pozisyondan çıkmak en iyisi olacaktır. Eğer günün en yüksek fiyat seviyesi korunursa, yeni bir trend ve fiyat aralığı oluşabilir.
  • Bir kırılma yaşanmadan bunu tahmin edip alım yapmak genellikle kötü sonuçlanır. Daha fazla başarı oranı için kesin kırılma anlarını bekleyin ve daha geç ama kesin girmenin, erken ama belirsizlik içinde girmekten daha iyi olduğunu hatırlayın.
  • Birkaç günlük hareketten sonra bir kırılma trendini hala takip etmek akıllıca olmayacaktır. Unutmayın ki en çok kazanç kırılma anının ilk günlerinde görülecektir.
  • Mevcut piyasa trendinin tam zıttı bir kırılma trendini takip etmek genellikle kötü sonuçlanır. Genel trende yönelik alım satım yapmanın başarılı olma şansı daha yüksek olarak görülür. Kırılmalar ayı piyasasında çoğunlukla, boğa piyasasının sonlarına doğru ise bazen başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.
  • Eğer kırılma hamlesi sizin tahmin ettiğiniz yöne doğru ilerliyorsa, stop loss emrinizi günün en düşük seviyesine değil, 10 günlük hareketli ortalamanın bulunduğu seviyeye taşıyabilirsiniz. Trend tahmin ettiğiniz yönde ilerlerse stop emrinizi 5 günlük üssel hareketli ortalamanın (EMA) bulunduğu seviyeye taşıyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar