X


“Merkez Bankası Kripto Paraları Kaçınılmaz Gelecek!”

Dash CEO’su Ryan Taylor, merkez bankaları tarafından çıkarılacak kripto paralar hakkında yorumlarda bulundu.
13:00
24 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dash Core Group CEO’su Ryan Taylor 23Ekim’de Cointelegraph’a verdiği röportajda, merkez bankaları tarafından çıkarılacak kripto paraların “kaçınılmaz gelecek” olduğunu ifade etti. Ancak Taylor’a göre, hangi kripto parayı hayatlarının bir parçası yapmak isteyeceklerine insanlar kendileri karar verecek.

Money 20/20 Konferansı’nda Cointelegraph ile konuşan Taylor, merkez bankalarının kendi kripto paralarını çıkartma konusunda bazı avantajlara sahip olduklarını ifade etti. Ancak durumun nasıl şekilleneceğine ve piyasanın nasıl tepki vereceğine dair soruların hala devam ettiğini de ekledi.

Taylor, nihayetinde serbest piyasanın hükümetlerden daha iyi kripto para tasarlayacağının altını çizerek şunları dile getirdi:

Bunun kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Hükümetler ya rakip baskılarıyla ya da kendi arzularıyla kripto para çıkarmayı düşünmeye başladı bile. Ama bu durumun çok büyük yenilikler getireceğini düşünmüyorum.

CEO ayrıca hükümetlerin çok yakında küresel olarak kripto para alanında düzenlemelere gideceğini ve riskleri daha az olduğu için öncelikle küçük ulusların harekete geçeceğini ifade ediyor. Taylor’a göre Amerikan hükümeti önümüzdeki yılın başından itibaren geçerli olmak üzere kripto para sektörünü düzenlemeye başlayacak.

Öte yandan Ryan Taylor temmuz ayında Cointelegraph ile kripto paraların güvenliği ve menkul kıymet olarak sınıflandırılma olasılıkları hakkında da bir röportaj gerçekleştirdi.

Bunun yanında Salı günü verdiği röportajda, Ethereum core geliştiricisi Joey Zhou’nun Petro’nun bazı kısımlarının Dash’ten çalıntı olduğu iddialarına şaşırmadığını ifade eden Taylor şunları kaydetti:

Bu açık kaynaklı bir koddur ve “eser hırsızlığı” ifadesini kullanmak oldukça yanlış. Ancak kopyalanan bazı bölümler var.

Bu haftanın başlarında Japonya Merkez Bankası’ndan bir temsilci, merkez bankaları tarafından çıkarılacak kripto para birimlerinin pratik birer ekonomik araç olmayacağını ifade etmişti. Çünkü kripto paraların etkili olabilmesi için geleneksel para birimlerinin sistemden tamamen çıkarılması gerek.

Buna karşın temmuz ayında yapılan bir AB çalışması, merkez bankaları tarafından çıkarılan kripto para birimlerinin, mevcut kripto alanındaki rekabet yetersizliği için bir “çözüm” oluşturabileceğini ortaya koymuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar