reklamı kapat

“Merkez Bankası Dijital Paraları Trend Olacak”

Visa’nın kripto bölümünün yöneticisine göre CBDC’ler önümüzdeki on yılın en büyük trendlerinden olacak.
12:23
6 Temmuz 2020

Visa’nın kripto para yöneticisine göre, merkez bankası dijital para birimleri ya da kısaca CBDC’ler önümüzdeki on yılın en trend konularından biri olabilir.

Kredi kartı devi Visa’nın kripto projelerini yürüten Cuy Sheffield konuyla ilgili Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, hükümetlerin CBDC’yi değerlendirdikçe izlemeleri gereken yolun gizlilik, finansal egemenlik, jeopolitik durumlar ve finansı içeren yenilikler olduğunu anlayacaklarını ve bunun da Bitcoin ve kripto dolar benimsenmesi üzerinde büyük rol oynayacağını dile getirdi.

 Yönetici bu açıklamaları yaparken, “Merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) önümüzdeki on yıl içinde para ve ödeme sistemlerinin geleceği için en önemli trendlerden biri olacağını iddia ediyorum. İnsanlar CBDC’lerin ister iyi ister kötü olduğunu düşünsünler gerçek şu ki küresel ilgi artıyor.” ifadelerini kullandı.

CBDC Adımları

Sheffield’in bir süredir CBDC’nin savunucusu olduğunu biliyoruz. Mayıs ayında Cuy Sheffield, merkez bankalarının tüketiciye yönelik dijital para birimi çözümleriyle ilgilenmediğini dile getirmişti. Ancak yöneticinin açıklamalarına göre Visa, dijital paralara olan ilgisini hiçbir zaman saklamadı ve şirket bu yılın başında dijital para patent başvurusu yaptı.

Öte yandan merkez bankaları dijital para birimlerini piyasaya sürme fikrini deniyorlar. Örneğin; Japonya Merkez Bankası, dijital para birimini kullanmak isteyenlere evrensel erişim ve esneklik sağlayıp sağlayamayacağını görmek için dijital yen’in fizibilitesini test edeceğini duyurdu. Bunun yanında Japonya dijital para birimi konusunda yalnız değil. Hatta Çin’in bu konuda bir adım önde olduğunu da rahatlıkla dile getirebiliriz. Çin şu anda merkez bankası dijital para birimini piyasaya süren ilk ülke olmak için çalışmalarına son hız devam ediyor. Bazı isimler göre ise Çin’in bu girişimi dolara oldukça büyük zarar verebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.