X

Merkez Bankalarından Kripto Paralara Ilımlı Yaklaşım

Hindistan merkez bankası FSB'nin kripto paraları dünya ekonomisine tehdit olarak görmemesine dikkat çekti.
17:00
5 Ocak 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

20 hükümetten oluşan Finansal İstikrar Kurulu (FSB) sanal para birimlerinin dünya ekonomisine tehdit oluşturmayacağını açıkladı.

Kripto kış devam ederken 2019 kripto paralar için bazı olumlu haberleri beraberinde getirebilir. Daha önce büyük kullanıcı potansiyeline sahip Hindistan’da, ülkenin merkez bankası RBI kripto paralar ile ilgili yasaklamalarda bulunmuştu. Ancak geçtiğimiz hafta bu duruşundan vazgeçebileceğinin sinyallerini vermişti. Hem iş yerleri hem de yatırımcılar düzenlemelerin yapılmasını hükümetten uzun süredir talep ediyordu.

RBI’ın raporunda kripto paralardan oldukça olumlu bahsediliyordu. Quartz’ın haberine göre FSB sanal para birimlerinin dünya ekonomisine tehdit oluşturmadığını açıkladı. Kurul 2008 krizi ardından 2009’da kurulmuştu. Kurul içerisinde merkez bankaları ve G20 ülkeleri bulunuyor.

FSB değerlendirmelerinin FSB üyelerini yasal bağlayıcılığı bulunmuyor. Yine de ülkeler değerlendirmelere uyarak küresel standartları korumaya çalışıyor. Bu yüzden FSB raporu Hindistan’daki kripto para takipçileri tarafından umutla karşılandı ve 2019 için bir ışık yakmış oldu.

Farklı bir görüş Hindistan merkezli kripto para borsası WazirX’in CEO’su Nischal Shetty’den geldi:

Kripto paraların düzenlenmemesi her zaman kötü haber değildir. Muhtemelen hükümet kripto paraları acil bir mesele olarak görmüyor. Bu yüzden tamamen yasaklama korkularından da arınmamız gerekiyor.

Bankaların kripto paraları durdurma yaklaşımında iki ayrı görüş bulunuyor; Birincisi merkez bankaları tarafından basılan dijital para birimlerinin kripto paraları saf dışı edeceği görüşü. Diğeri ise düzenlemelerin ağırlaştırılıp kripto paraların zapt edilmesi. Ek olarak birçok kripto para severe göre bankalar “şimdilik” kripto paraları tehdit olarak görmüyor. Ancak gelecekte bu görüş silinecek ve finansal düzen kripto paralarla birlikte değişecek. Belki de merkez bankalarının kripto paralar hakkında söz sahibi olması mümkün olmayacak, merkezi ve merkezsiz sistemlerin bir arada yer aldığı uzun bir geçiş dönemi yaşayacağız.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar