Mahkeme Denetçisi QuadrigaCX’in İflas İlan Etmesi Gerektiğini Düşünüyor!

QuadrigaCX kripto para borsasının davasının görüldüğü mahkemenin denetçisi EY, borsanın iflas ilan etmesi gerektiğini düşünüyor.
16:00
3 Nisan 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

QuadrigaCX kripto para borsası yaşanan olaylar ile kesinlikle 2019 yılının en çok konuşulan platformlarından birisi oldu ve olayın ateşi hala tam olarak sönmüş sayılmaz. Kanada tabanlı kripto para borsasının CEO’su Gerald Cotten‘in ani ölümü, binlerce kullanıcının fonlarının ortadan kaybolmasına neden oldu.

QuadrigaCX CEO’sunun Mali Raporu Belirsizliğini Koruyor

Kripto para borsasının yetkilileri konu hakkında yaptıkları açıklamada 134 milyon dolar değerinde müşteri fonlarının özel anahtarını sadece Cotten’in bildiği bir soğuk depolama cüzdanında kaldığını ve asla açılamayacağını vurgulamışlardı. Daha sonra QuadrigaCX kripto para borsasının kurucu ortaklarından birisinin BitMEX platformu üzerinden yaptığı büyük çaplı işlemler dikkat çekse de, henüz bu konuyla ilgili ek bir gelişme yaşanmadı ve QuadrigaCX ile müşterileri arasındaki dava devam etmekte. Bunun yanı sıra mahkeme tanıklarından birisi olan Cotten’in eşi geçtiğimiz tarihlerde yapılan bir duruşmada, 2018 yılında Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC) tarafından borsanın varlıklarının dondurulduğu tarihlerde Cotten’in müşteri para çekim taleplerini kendi cebinden karşıladığını da belirtmişti.

 Mahkeme tarafından borsanın denetçisi olarak atanan EY kurumu, geçtiğimiz 2 Nisan tarihinde borsa ile ilgili raporunu yayınladı ve QuadrigaCX’in iflas ilan etmesinin en iyisi olacağını ön gördü. Raporda bunun yanı sıra Gerald Cotten’in kişisel ve işle ilgili ilişkilerini birbirine karıştırdığı ve CEO’nun şirket fonlarını iş dışında kullanmış olabileceği de vurgulanmakta. EY’ye göre iflas ilan edildikten sonra QuadrigaCX’in varlıklarının satılması da çok daha verimli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar