reklamı kapat

Madencilik Virüsleri Her Yerde!

21:00
28 Haziran 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Siber güvenlik firması McAfee Labs tarafından yayımlanan yeni raporda siber tehditlerin 2018’in ilk üç ayında hızla yayıldığı belirtildi.

Son siber tehditlerin incelenmesinin ardından cryptojacking ve kripto para madenciliği yapan malware virüslerinin katlanarak çoğaldığı tespit edildi. Dahası siber suçlular teknik yeteneklerini geliştirdiler ve 2017’de gerçekleştirilen saldırılardan daha başarılı saldırılar yaptılar.

Siber suçlular kripto paraları hedeflerinde tutmaya devam ediyor. En çok kullanılan yöntem cryptojacking, bilgisayarlara e-posta ya da kodlanmış reklamlarla madencilik kodu yerleştirilmesiyle yayılıyor. Bu virüsler bilgisayarların arka planında çalışıyor ve normal anti-virüs programları tarafından çoğunlukla fark edilmiyor. Cryptojacking’den etkilenmiş bilgisayar sayısı 2017’nin son çeyreğinde yaklaşık 400 binken, bu yılın ilk çeyreğinde 2.9 milyona ulaştı. McAfee Lab yöneticilerinden Steve Grobman “Cryptojacking çok basit ve risksiz bir saldırı biçimi. Siber suçluların yatığı tek şey virüsü yaymak ve durumu izlemek.” açıklamasını yaptı. McAfee Lab çalışanları güvenlik sistemlerini aşmak için yeni yolların bulunduğunu ve anti-virüs taramalarının yetersiz olduğunu belirtti.

Lazarus geri dönmüş olabilir

2017’de yaptığı Korece ve İngilizce e-posta ile phishing saldırılarıyla gündeme gelen hacker grubu Lazarus, hedefine finansal kurumları ve Bitcoin’i aldı. E-posta eklentisi ile bulaşan virüs, bilgisayardaki Bitcoin’e dair işlemleri tarıyor ve veri topluyor. McAfee çalışanları saldırı yönteminin Lazarus’unkine çok benzediğinin altını çizdi.

Sağlık sektörü sağlıklı değil

2018’in ilk çeyreğinde, 120 farklı bölgede, 37 sektörde 313 adet güvenlik ile alakalı sorun ortaya çıktı, bu da 2017’nin son çeyreğine göre sorun sayısında %41 artış olduğu anlamına geliyor.  Rapora göre sağlık sektörüne yönelik saldırıların %47 oranında artması sağlık sektörünün en dayanıksız sektör olduğunu gösteriyor. Birçok olayda hacker’lar veriler karşılığında fidye isteyebiliyor. Sağlık sektörünü eğitim sektörü %40 ve finans sektörü %39 artış ile takip ediyor.

Kaynak: Cryptovest

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.