X


Lüks Otomobil Üreticisinden NFT Adımı!

Blockchain ekosisteminde yapılan ortaklıklar ve anlaşmalar devam ederken dünya devi otomobil üreticisi NFT alanına giriş yaptı!
13:00
24 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lüks İngiliz otomobil üreticisi Bentley Motors Limited, non-fungible token (NFT) koleksiyonunun lansmanını yaparak Web3 ekosistemine giriş yaptığını duyurdu.

Sınırlı Sayıda NFT

Dünya devi şirketin yaptığı açıklamalara göre, geliştirme aşaması devam eden NFT koleksiyonunun Eylül 2022 tarihinde yalnızca 208 parça olarak piyasaya sürülmesi planlanıyor. Belirlenen NFT’lerin sayısının Bentley’in en hızlı Grand Tourer’ı olan, Continental GT Speed’in en yüksek hızını temsil etmesi açısından sembolik olduğu öne sürüldü. Ayrıca bu sayının 1952 model R-Type Continental’in toplam sayısını temsil ettiği belirtildi.

Şirketin NFT koleksiyonunun oluşturulmasında, Bentley Design’ın sorumlu olacağı söylendi. Dev otomobil üreticisi firma NFT’lerin fiyatı hakkında henüz bir açıklama yapmadı. Ancak NFT’leri satın alan koleksiyoncuları, Bentley’den benzersiz ödüllerin beklediği öne sürüldü.

Daha Yeşil Gelecek

Bunlara ek olarak dünya devi üretici firma, satıştan elde edilen geliri mühendislik, tasarım ve üretimle ilgilenen öğrencileri desteklemeye yönlendirme sözü verdi. Ayrıca şirket elde edilen geliri, özellikle ulaşım sektöründe sürdürülebilirlik için çabalayan kuruluşları desteklemek için kullanmayı planlıyor.

Öte yandan otomobil üreticisi, sunduğu karbon-nötr ağı sebebiyle Ethereum ölçeklendirme platformu olan Polygon‘u seçtiğini belirtti. Yapılan açıklamalara göre Bentley’in NFT’leri, çevre dostu olacak ve şirketin 2030 yılına kadar “end-to-end” karbon nötrlüğü sağlama taahhüdünü geliştirmesine yardımcı olacak.

Dünya devi üretici firma Bentley yaptığı açıklamalar ile birlikte NFT pazarına giren ikinci otomobil şirketi oldu. Geçtiğimiz Nisan ayında bir diğer otomobil üreticisi olan Hyundai, NFT dünyasının başarılı projelerinden biri olan Meta Kongz ile işbirliği yaptığını duyurmuştu. Hyundai ve Meta Kongz’un arasında yapılan ortaklık sonucunda, sınırlı sayıda Hyundai x Meta Kongz NFT piyasaya sürüldü.

Ayrıca uzmanlar kripto para piyasasının geçirdiği zorlu günlerde bu gibi yeni gelişmelerin piyasaya olan güvenin artmasında etkili olabileceğini öngörüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar