X


New York Üniversitesi Profesöründen Korkutan Bitcoin Yorumu: Uykudan Ölüme Giden Yol!

 New York üniversitesinde ekonomi profesörü olan ''Siyah Kuğu'' kitabının yazarı, Naseem Taleb, mevcut kripto kışının öncekilerden farklı olduğuna inanıyor.
13:30
24 Haziran 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

 New York üniversitesinde ekonomi profesörü olan ”Siyah Kuğu” kitabının yazarı, Naseem Taleb, mevcut kripto kışının öncekilerden farklı olduğuna inanıyor.

Kalıcı Buzul Çağı

Akademisyene göre, piyasaları kasıp kavuran kış, kalıcı bir ‘buzu çağı’na dönüşebilir. Dolayısıyla makroekonomik şartların neden olduğu kaos, geçici ve mevsimsel olmayabilir. Bitcoin’in döngülerini dikkate alan analistler kripto kışını dipten alımlara fırsat veren kısa bir süreç olarak tanımlıyor.  Ancak, hem resesyon riski hem de sektörüdeki krizler bu sefer “kripto kışı”na tamamen yeni bir anlam yükledi. Örneğin piyasa, 2018/2019’da bir kripto kışı yaşadı. Birçok ayı piyasası birkaç ay sürerken, bu bir yıldan fazla sürdü. Bitcoin’in enflasyona karşı koruma algısını yitirirken, Fed’in faiz artırımları hala risk teşkil ediyor. Kripto para piyasası, Rusya-Ukrayna savaşının ilk şok etkilerini atlattı fakat şimdi farklı bir tehlike ortaya çıktı.

 Rusya ve Ukrayna, küresel buğday arzının yaklaşık üçte birini sağlıyor. Ukrayna’nın engellenen buğday ihracatı, büyüyen küresel gıda krizi riskini daha da tetikliyor. Bu durumun enflasyon üzerinde büyük etkisi olacaktır. Ekonomiste göre, kripto kışı tam olarak bazı insanların düşündüğü gibi değil. Daha önce de belirtildiği gibi kış, gerçek dünya ortamında mevsimlere atıfta bulunan soyut bir ifadedir. Bu kavram, kripto para ve hisse senedi piyasalarında tamamen farklı bir anlama gelebilir. İnsanların beklediği gibi geçici olmayabilir. Bu nedenle, mevcut ekonomik ortam, buz devri gibi uzun bir krize dönüşebilir. Naseem, Bitcoin (BTC) ve kripto kışı hakkında oldukça karamsar bir görüşe sahip. Ekonomiste göre, piyasalar kripto kışını uyku modunda durgun bir şekilde geçirirken, buz devri yapısal ve kalıcı hasarlara neden olabilir. Naseem, bu kritik dönemi piyasadaki, bazı varlıkların “yok olması” ile sonuçlanacak nihai dönem olarak düşünüyor.

Buzdağının Görünen Kısmı

Celsius, 3AC, Voyager, Babel, CoinFLEX ve Coincodex gibi önde gelen şirketlerin karşılaştığı sorunlar bu gerçeğin bir göstergesidir. Bu CeFi platformları, mevcut piyasa düşüşleri nedeniyle iflas riski ile karşı karşıya. Şirketler, para yatırma ve çekme işlemlerini durdurmak da dahil olmak üzere kendilerini kurtarmak için aşırı önlemlere başvurdular. Celsius’un şu anda kurtarılma veya başka bir kuruluş tarafından satın alınma sürecinde olduğuna dair raporlar var.

Deneyimli bir trader olan Peter Brandt’e göre, çeşitli kripto para birimlerinin karşılaştığı mevcut zorluklar buzdağının sadece görünen kısmı olabilir. Görünen sorunun altında yatan daha büyük bir sorunlar var. Bu iddiasını kanıtlamak için Peter, Voyager’ın bir para çekme limiti koyduğunu bildiren bir tweet paylaştı. Voyager, piyasa çöküşünden etkilenen platformlardan biri. 3AC’nin Voyager’dan ödünç alınan büyük bir borcu olduğu ve ödemede temerrüde düşmeyi düşündüğü söyleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar