X


Litecoin (LTC), Ethereum (ETH) ve XRP Fiyatları Düşüyor: Altcoin Rallisi Ne Zaman Başlayacak?

Bitcoin fiyatının düşüşü altcoinlere yükseliş getirecek mi?
23:54
10 Ocak 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) son 24 saat içerisinde sert çakılıp %9 değer kaybetmesi tahmin edileceği gibi altcoinleri etkisi altına aldı. Altcoinler bu seferki düşüşte ise diğerlerinden farklı bir durum sergiledi ve BTC’ye kıyasla çok daha net bir tutunma göstermekte.

BTC Fiyatı Düşerken Altcoinler Daha Dirençli Çıktı

BTC fiyatı son 24 saat içerisinde %9 değer kaybederken toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) %1,9 geriledi. Daha önce BTC fiyatının %5 bile düşmesi başta ETH olmak üzere birçok altcoinin en az iki kat gerilemesine yol açıyordu.

ETH fiyatının %1,9 gerilemesinin yanı sıra XRP %7,8, LTC %5,3, ADA ise %12,5 düşüş yaşadı. Bitcoin’in %9’luk düşüşüne karşın altcoinler arasında bunu geçen zarara sahip olan projelerin daha az olması kesinlikle yatırımcıların altcoinlere yönelik beklentisini ortaya koymakta.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bitcoin’in 42.000 Dolar Rekoru, Düşüş İhtimalini Arttırdı

Bu beklenti aslında Bitcoin fiyatının 42.000 dolara kadar çıkmasına karşın tüm zamanların rekorunu kıramayan Ethereum’un 1.400 dolar seviyesini geçmesi ile beklenen rallinin bir sinyali. Birçok altcoin yatırımcısı BTC’nin yaşadığı yükselişin bir benzerini altcoinler için de bekliyor.

Polkadot (DOT) gibi nispeten yeni kripto para projeleri tüm zamanların rekorunu kırsa da XRP, LTC ve ETH yatırımcıları 2018 yılındaki rekor seviyelerine karşın hala zararda. Peki beklenen altcoin rallisi Bitcoin fiyatının bu düşüşü ve devamında yatay seyretmesi ile gelecek mi?

Altcoin Rallisi İçin Ne Gerekiyor?

Altcoin rallisinin başlaması için Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranının 65 seviyelerine kadar gerilemesinin gerektiği birçok uzman tarafından belirtildi. BTC piyasa hakimiyet oranı ise bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 68,68 seviyesinde ve hala tam olarak istenen noktaya gerilemedi. Buna ek olarak altcoinlerin toplam piyasa değerinin 422 milyar dolar seviyesindeki kritik direnç noktasını kırması gerekiyor. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise altcoinlerin toplam piyasa değeri 317 milyar dolar seviyelerinde.

Ünlü analist Josh Rager, son canlı yayınında yaptığı açıklamada BTC fiyatının 30.000 dolar altına sarkmadan konsolidasyona girmesi durumunda beklenen altcoin rallisinin görülebileceğini ima etti. Yine de BTC fiyatının 20.000 dolardan neredeyse 1 ay içerisinde 40.000 dolara kadar çıkmış olması, düşüş seviyesinin neresi olacağının kestirilmesini zorlaştırıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar