X


Lider Yatırımcı Kripto Para Piyasasının Arkasında Durdu

Anreessen Horowitz yatırımcılarından Benedict Evans kripto paraların büyük patlama yapacağını beklediğini açıkladı.
17:01
1 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en büyük girişim sermayesi şirketlerinden Andreessen Horowitz’in yatırımcısı Benedict Evans kripto paraların şu anki durumuyla alakalı sosyal medya üzerinden paylaşımlarda bulundu.

Bir seri tweet atan Evans kripto para sektörünün gelişmemesinin sebebinin kullanım alanlarıyla buluşamaması ve dolandırıcılık vakalarının sıklıkla yaşanması olarak gösterildiğini yazdı. Ancak bunların gelişimin önüne geçemeyeceğini belirten Evans, internetin de 90’larda buna benzer bir durumda olduğunu ifade etti.

Bugün kripto paralar 1993 yılındaki internetin durumuyla ve 1999’daki durumuyla benzerlik gösteriyor. Büyük potansiyeli var ancak kullanım alanları henüz icat edilmiş değil. Bu yüzden bir teknolojiyi dolandırıcılık olarak silip atmak bazılarına kolay geliyor.

İnternet ilk ortaya çıktığı yıllarda dünyanın en büyük sektörlerinden birine dönüşebileceğini ve büyük bir ekonomi oluşturacağını söylemek zordu. Evans başlangıçta kullanışsız şirket ve fikirlerin ortaya atıldığını savundu, bu yüzden büyük bir balon oluşmuştu.

Evans yazısına yatırımcıların ve halkın yaptığı en büyük hatanın yeni uygulamaları mümkün kılan teknolojiyi görmezden gelmek olduğunu ifade ederek devam etti. Dot com balonunda şirketlerin bu noktada hata yaptığını aynı şekilde Blockchain ve akıllı sözleşmelerde benzer durumun ortaya çıktığının altını çizdi.

Kripto para piyasasının eleştiren Nouriel Roubini gibi isimler piyasayı zehirleyen dolandırıcılıklara -örneğin Bitconnect- odaklanmaya devam ediyor. Evans sektöre geniş açıdan bakılırsa dolandırıcılık girişimlerinin sadece küçük bir alanı kapladığına işaret etti. Şu anda kripto paralara bakıp sadece dolandırıcılık vakalarını görenlerin 93’teki internetin işe yaramayacağını düşünenlerle aynı kefede olduğunu dile getirdi. Evans kripto para piyasasının halen yeni olduğunu hatırlatırken, önümüzdeki yıllarda tam anlamıyla gelişimlerin görülebileceğini belirtti.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar