X


Lider Bitcoin, Yükselişe Geçebilecek Mi? Artışın Önündeki Engel

Kripto para piyasasının amiral gemisi Bitcoin, eylül ayının sonundan bu yana ilk kez 40.000 doların altına düştü.
18:29
11 Ocak 2022

Lider kripto para birimi Bitcoin, son dönemde önemli destek noktalarını test ederken mücadelesini sürdürüyor. FED politikası ve enflasyon, kripto varlıkları üzerindeki etkisini koruyor.

Bitcoin, 40.000 Doların Altına Sarktı

Kripto para piyasasının amiral gemisi Bitcoin, eylül ayının sonundan bu yana ilk kez 40.000 doların altına düştü. BTC, üç ay önceki zirveden bu yana %42 kayıp yaşadı. Bununla birlikte en büyük ikinci kripto varlık Ethereum da 3.000 dolar bayrağını kaybetti. Uniswap ve Aave gibi popüle DeFi token’ları hafta sonu boyunca baskı altında kaldı. Volatilite, Federal Rezerv’in teşvikleri geri çekerek kalıcı enflasyonla mücadele etmeye hazırlandığına dair işaretlerin sırasında geliyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Merkez bankasının çarşamba günü yayınlanan aralık ayı toplantısının tutanakları, daha erken ve beklenenden daha hızlı faiz artırımlarının yanı sıra potansiyel bir bilanço yıkımı olasılığına dair sinyaller verdi. Bu eylemler sistemden likiditeyi azaltabilir. Bu bağlamda görülen yüksek orandaki büyüme hareketleri yavaşlayabilir ve spekülatif varlıkların parlaklığı sönebilir.

40.000 dolara yakın konumlanan Bitcoin‘de bu nokta önemli bir teknik destek seviyedir. Kripto para birimleri, risk iştahındaki mevcut azalma için iyi bir ölçüm yöntemidir. Bu hafta FED Başkanı Jerome Powell, salı günü Senato Komitesi’nde Başkan Joe Biden tarafından dört yıllık bir dönem için aday gösterilmesiyle ilgili oturum adına enflasyonu durdurmak için planlama konusunda baskı altında olacaktır.

FED Politikaları

Bir Cumhuriyetçi olan Powell, FED’in geniş tabanlı ve kapsayıcı maksimum istihdamı sağlamasının önemine yaptığı vurgu nedeniyle Biden ve diğer bazı Demokratların da beğenisini kazandı.

Ankete katılan ekonomistlerin tahminlerine göre çarşamba günü açıkalanacak veriler muhtemelen bir önceki yıla göre %7 arttığını gösterecek. Bu, kasım ayındaki %6.8’lik yıllık artışın üstüne çıkacak ve 1982’den bu yana en büyük yükseliş olacak.

Tüm yıl boyunca, enflasyonun yüksek kalması ve temel kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi için ortalama %3.2’lik bir tahminle devam etmesi bekleniyor. Bu durum FED politika yapıcılarının 14-15 aralık toplantısındaki %2.7’lik tahminin üzerinde kalıyor.

Öte yandan eski Hazine Bakanı Lawrence H. Summers, FED ve politika yapıcıların enflasyonu düşürmek adına yapılması gerekenleri hafif aldıklarına inanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
huobi
huobi
Araştırma Makaleleri

İlgili Yazılar