X

Kurumsal Yatırımcılar, Gerçekten de Bitcoin’den Çok Ethereum’a mı Yöneliyor?

Son zamanlarda, kurumsal yatırımcıların Bitcoin'den çok Ethereum'u tercih etmeye başladıklarını iddia eden birçok rapor yayınlandı. Peki gerçekten de kurumsal şirketler, Bitcoin'den Ethereum'a mı yöneliyor?
18:45
4 Ekim 2021

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto varlıkların önemi, kurumsal yatırımcıların göz ardı edemeyeceği kadar kritik bir hale geldi. 2020’nin sonlarından bu yana çeşitli kurumların portföylerini bu dijital varlıklar ile çeşitlendirmeye başlaması, kripto paraları daha da popüler bir hale getirdi. Son zamanlarda, kurumsal şirketler bazında Ethereum’un Bitcoin’den daha iyi bir yatırım aracı haline geldiğini iddia eden bazı raporlar yayınlandı.

Bu Tezi, Birden Çok Rapor İddia Ediyor

New York Merkezli Yatırım Bankası JPMorgan son raporunda, yatırımcıların Bitcoin vadeli işlem pozisyonlarını bırakıp giderek daha fazla Ethereum’a yöneldiklerini öne sürdü. Bunun yanı sıra Crypto Compares’in son raporu da, Grayscale’in Ethereum Trust’ının (ETHE) Eylül ayında en çok işlem gören dijital varlık ürünü olduğunu ifade etti. Rapora göre, ortalama işlem hacimleri %29 artarak, 250 milyon dolara yükseldi ve ilk kez GBTC’nin üzerine çıktı. Ancak bu göstergelerin hiçbiri tek başına, Ethereum’un Bitcoin’den daha popüler bir yatırım aracı haline geldiğini kanıtlar nitelikte değil. Ayrıca bu iddialara karşıt görüş olarak  yayınlanan, birçok ciddi rapor da var.

Raporlar, Net Veriler Sunmuyor

Piyasa değeri bakımından ikinci en büyük kripto para olan akıllı kontrat platformu Ethereum’un, şüphesiz ki ekosistemde çok kritik bir rolü var. Piyasadaki birçok DeFi ve NFT projesinin, Ethereum blok zinciri altyapısını kullandığı da, yadsınamayacak bir gerçek. Bu nedenle kurumların, Ethereum’a olan ilgisinin daha belirgin ve şeffaf hale gelmesi çok doğal. Ancak şu an itibariyle bu veriler ve göstergeler, Ethereum’un net bir şekilde lider kripto para birimi Bitcoin’in önüne geçtiğini kanıtlayamıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olması dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar