f Kritik Süreç Başlıyor! Goldman Sachs'tan Bitcoin ve Altcoinler'i de İlgilendiren Sürpriz Faiz Tahmini! › COINTURK

Kritik Süreç Başlıyor! Goldman Sachs’tan Bitcoin ve Altcoinler’i de İlgilendiren Sürpriz Faiz Tahmini!

Özet

  • Goldman Sachs analistleri, Fed'in 2024'te faiz indirimine başlamasını bekliyorlar.

  • Analistler FOMC'nin önümüzdeki ay faizi artırmayarak artık kalıcı olarak faiz artırımına ara vermesini öngörüyor.

  • Uzmanlar Fed'in faiz artırımlara kalıcı olarak ara verecek olmasının hisse senedi ve kripto para piyasasını olumlu yönde etkilemesini bekliyor.

  • Piyasaya etkisi: Pozitif
12:20
14 Ağustos 2023

ABD Merkez Bankası (Fed) enflasyonla mücadele etmeye çalışırken, dünyanın en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs analistleri FOMC’nin Eylül ayında faiz artırımı sürecini sonlandırmasını bekliyorlar. Analistler Fed’in faiz artırımına kalıcı olarak ara vermesini ve bu arayı faizin sabit tutulması ve ardından indirimleri takip etmesini öngörüyorlar. Piyasa gözlemcileri faiz artırımına kalıcı olarak ara verilecek olmasının Bitcoin (BTC) ve altcoinler için genel olarak olumlu olacağı üzerinde duruyorlar.

Goldman Sachs Analistleri: Fed 2024’de Faiz İndirimlerine Başlayacak

Goldman Sachs analistleri, Fed‘in Haziran 2024’ten itibaren faizi indirmeye başlaması öngörüsüyle orta vadede hem hisse senedi piyasası hem de kripto para piyasasındaki yükselişin devam edebileceğine dönük önemli bir yorumda bulundular. Analistler ilk faiz indiriminin ardından Fed’in her üç ayda bir faiz indirimi yapmasını bekliyorlar. Jan Hatzius ve David Mericle’ın da aralarında bulunduğu Goldman Sachs analistleri, 13 Ağustos’ta yayımladıkları yatırımcı notunda “Tahmin ettiğimiz faiz indirimi senaryosu enflasyonun hedefe yaklaştığında faizin kısıtlayıcı bir seviyeden indirilmesine dönük normalleştirme arzusundan kaynaklanıyor” ifadelerini kullandılar.

Goldman Sachs analistleri faiz indirimlerinin muhtemelen 2024 yılının ortasında başlayacağını değerlendiriyorlar. Federal Açık Piyasa Komitesi olarak adlandırılan ve faizi belirlemekten sorumlu komitenin önümüzdeki ay faiz artırımı kararı almaması bekleniyor. Analistler, FOMC’nin Kasım toplantısına kadar enflasyonun yükselme hızının daha fazla faiz artışına ihtiyaç duyulmayacak kadar yavaşladığı konusunda hemfikir olmasını beklerken “Normalleşme, faiz indirimi için özellikle güçlü bir motivasyon kaynağı değil. Bu nedenle FOMC‘nin bunun yerine faizi sabit bırakacağı yönünde önemli bir risk söz konusu. Bunun ardından çeyrek başına 25 baz puanlık faiz indirimi bekliyoruz ancak bunun hızı konusunda henüz emin değiliz.” uyarısı yaptılar.

Bitcoin’in Fiyatı Eylül Sonrası Ralli Yapabilir mi?

Hisse senedi piyasası ve kripto para piyasası yılın başından bu yana büyük oranlarda değerlerini artırdılar. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite yılın başından bu yana yüzde 31 yükselirken, aynı dönemde Bitcoin’in (BTC) fiyatı yüzde 77 artsa da en büyük kripto para bir süredir son yılların en düşük volatilitesi ile sakin bir seyir izliyor..

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca Bitcoin’in fiyatı 29 bin doların hemen üzerinde el değiştiriyor ve daha fazla fiyat hareketi için yeterli destek bulamadı. Bununla birlikte Bitcoin ağına olan yeni balina ve bireysel cüzdan adresi katılımıyla BTC birikimi devam etti. Bitcoin’in fiyatı 29 bin 200 dolar civarındaki destek seviyesi üzerinde durmaya devam ederek teknik durumu değiştirmedi. Şu anda BTC’nin fiyatı dört saatlik zaman diliminde 29 bin 600 doların üzerine çıkmakta zorlandığı için net bir yükseliş ya da düşüş eğilimi göstermeden hareket ediyor.

Kısa vadede Bitcoin’in potansiyel bir yükselişle 29 bin 600 dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başarmasıyla yaklaşık 30 bin 200 dolara tırmanma şansı oluşacak. Fiyatın 30 bin 200 dolar direncini geçmesi durumunda 30 bin 600 dolar ile 31 bin dolar aralığındaki direnç bölgesine bir yükseliş beklenebilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI