X

Kriptometre’nin Bu Haftaki Konuğu: Deniz Zeyrek

18:15
8 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Her hafta Cuma günü saat 14:00’da yayınlanan Kriptometre’nin geçtiğimiz haftaki konuğu ekonomi gazetecisi Erkan Öz oldu. Ebru Baki’nin sunuculuğunda gerçekleşen programa her hafta olduğu gibi değerli yorumlarıyla BtcTürk CEO’su Özgür Güneri de katıldı.

Geçen hafta yayınlanan beşinci bölümde “Kripto paraların geleceğine dair öngörüler” üzerine hoş ve bilgilendirici bir sohbet gerçekleşti.

The Wall Street Journal’da da görev yapmış olan Erkan Öz, her zaman dile getirdiği gibi 2020’de yaşanacak olan ekonomik krizden bahsetti. Öz’e göre şu an yaşananlar 2020’de yaşanacak olan ekonomik krizin ayak sesleri.

Peki bizi bekleyen bu büyük krizin sebebi ne? Öz bu konuyu şu şekilde açıklıyor:

Para ekonomisinde ne kadar ileri gitmişseniz sosyolojinizde de öyle bir değişiklik yaşanır. Dolayısıyla iyi ya da kötü demiyorum ama sosyolojiniz değişir ve para ekonominizin çalışması zorlaşır. Bu yüzden Batılı-gelişmiş ülkeler ekonomik kriz yaşayacak ve finansal sistem değişecek.

Özgür Güneri de Öz ile paralel düşündüğünü ifade ediyor ve ekliyor:

Ben Amerikan dolarını ve Euro’yu değer olarak tutan iki şey olduğunu düşünüyorum. Bunlardan ilki, yerine konacak bir şey olmamasıydı. Bence artık var ve geliyor: Bitcoin. Bir diğeri de bütün bu paraları basarken insanların aklında “ben sana bu 100 doları verirsem karşılığında kesin bir şey alırım” illüzyonunun devam ediyor olması.

Öte yandan Erkan Öz’e göre daha öncede yapıldığı gibi şu anda dünyada “sınırsız para” deneyi yapılıyor. Ancak diğer “sınırsız para” deneyleri lokal olarak yapılırken şu andaki küresel olarak yapılıyor. Öz, bu deneylerin sonucunda her zaman bir ekonomik kriz yaşandığını ve bu seferki krizin tarihin en büyük krizi olacağını ifade ediyor. Krizden korunmak içinse “sağlam para” denile altın, gümüş ya da miktarı sınırlandırılmış ve sağlam network’ü olan kripto paralara yönelmek gerekiyor.

2020’deki ekonomik krizden paranın evrimine, kripto paralardan kriptografların eğitimine birçok konu hakkında bilginin verildiği geçtiğimiz haftaki programın tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Kriptometre’nin altıncı bölümünde gazeteci Deniz Zeyrek bizlerle olacak. Her hafta olduğu gibi Özgür Güneri’nin de katılacağı programda “Kripto paraların yakın gelecekteki gündelik kullanımı” konusu konuşulacak. Beş haftadır olduğu gibi bu haftada bizi dolu dolu bir program bekliyor. Şimdiden iyi seyirler…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI